Engellilere internet %25 indirimli oluyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, Engelli vatandaşlarımızın internet hizmetlerine indirimli olarak erişebilmesi için Türk Telekom’un sunduğu teklifi onayladı. Yüzde 40’ın üzerinde engeli bulunan ve bunu raporla belgeleyen vatandaşlar internet hizmetlerinden 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren yüzde 25 indirimli olarak yararlanabilecek.

Engelliler İçin İnternet Paketleri Uygulama Esasları ve
Tarife Bilgileri
 İndirimden yararlanmak isteyen engelli son kullanıcılar ya da engellinin birinci dereceden yakını (anne, baba veya çocuğu) İnternet Servis Sağlayıcıya (İSS) başvurur.
 İSS engelli son kullanıcıdan özürlü kimlik kartı veya sağlık kurulu raporu ve T.C. nüfus cüzdanı belgelerini temin ve kontrol eder. Özürlü oranını gösteren ibareyi taşıyan nüfus cüzdanı bulunması durumunda başvuru için bu belge tek başına yeterli olacaktır. İSS, şartları sağlayan kullanıcılar için xDSL sistemi üzerinden engelli kişinin talep ettiği paket bilgilerini girerek bağlantı talebini iletir. Eğer İSS’ye abonelik için başvuran, engelli son kullanıcı değil de birinci dereceden yakını (anne, baba veya çocuğu) ise bu belgelere ek olarak birinci dereceden yakını olan kişinin T.C. kimlik numarası ve T.C. nüfus cüzdanı belgesi de İSS’ye iletilir.
 Abonelik başvurusunu engelli son kullanıcı yapıyorsa abonelik, engelli son kullanıcı üzerinde olacaktır. Eğer engellinin birinci dereceden yakını (anne, baba veya çocuğu) abonelik için başvurursa engelli indirimden faydalanabilecek ve abonelik engelli yakını üzerine gerçekleşecektir.
 Engelli son kullanıcı veya birinci dereceden yakını tarafından İSS’lere teslim edilen belge örneklerinin birer nüshalarının, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren ay sonuna kadar Türk Telekom’a FTP sistemi üzerinden iletilmesi gerekmektedir. İSS’ler tarafından Türk Telekom’a iletilecek belge formatları aşağıdaki gibi olmalıdır (Örnek 1806012345 xDSL numarası üzerinden);
-Özürlü kimlik kartı için: 1806012345KK.jpg
-Sağlık kurulu raporu için: 1806012345SR.jpg
-Engelli son kullanıcı nüfus cüzdanı için: 1806012345NC.jpg
-Engelli yakını nüfus cüzdanı için: 1806012345EYNC.jpg
 FTP sistemine yüklenen belgelerde herhangi bir suiistimal olması durumunda, İSS’ye sağlanan toplam indirim bedelinin 3 katı, ceza bedeli olarak İSS’ye yansıtılacaktır.
 Suiistimal görünen engelli aboneliklerle ilgili İSS’lere bilgi verilecek ve bu abonelikler için normal paketlere geçiş yapmaları talep edilecektir. Bu geçişin İSS’ye bilgi verilme tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde yapılması gerekmektedir. İlgili engelli aboneliklerine normal paket değişikliği yapılmadığı takdirde paket değişikliği yapılmayan süre boyunca İşletmeciye sağlanan indirim bedelinin 3 katı, ceza bedeli olarak faturalandırılacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu