“Engin Enüstün’e Yanıt”

Güneş balçıkla sıvanmaz. Windows'un masaüstü tarafındaki -görece- üstünlüğü tartışılmaz. Ben de Windows XP Home kullanıyorum kendi dizüstümde.

Sevgili Engin Enüstün,Son yazınızı da diğerleri gibi merakla okudum.

Bir noktada anlaşamadığımızı görüp fikirlerimi sizinle ve diğer okurlarla da paylaşmak istedim.

Güneş balçıkla sıvanmaz. Windows’un masaüstü tarafındaki -görece- üstünlüğü tartışılmaz. Ben de Windows XP Home kullanıyorum kendi dizüstümde.

Ancak ofis paketi olarak OpenOffice, e-posta istemcisi olarak Thunderbird ve web tarayıcısı olarak da Firefox kullanıyorum. Tümünden de son derece memnunum.

Güneş balçıkla sıvanmaz demiştim ya. Geleceğin iletişim platformu olan internet’te yukarıdaki durum tamamen tersine dönüyor. Lütfen http://news.netcraft.com/ adresini inceleyin.

Yıllardır UNIX ve türevlerinin (özellikle Linux) internet camiasında giderek güçlenen büyük bir üstünlüğü var. “Windows çok kullanıldığı için saldırıya uğruyor.” teziniz yanlış. Çok saldırıya uğruyor çünkü saldırmak kolay 🙂 Bundan dolayı yamalarla dolu ve yazılım mühendisliği açısından tam bir facia.

Bu durumu bir aralar Steve Ballmer dahi şahsen itiraf etti ve Vista’ya giden süreçte bir dizi önlem aldılar (uzun zaman önce Ballmer ile yapılan bir söyleşide okumuştum, merak edenler için uğraşır bulurum bu yazıyı.)

Bakın, birkaç yıl önce İnterpro’da (BTHaber) Teknoloji Editörü olarak görev yaparken “Windows NT’nin Bankacılık Ortamında Kullanımı ve Güvenlik” konusunda üst düzeyde teknik bir seminere katılmıştım.

Bankaların bilgi işlem yöneticileri davetliydi. Toplantının açılışında bir Alman şirketinde güvenlik uzmanı olarak çalışan toplantı yöneticisi şunu söyledi: “Hepinizi cesaretinizden dolayı tebrik ederim !”

Bir önemli örnek de şu. Windows XP’nin lansmanından hemen önce Gartner Group tüm müşterilerine bir duyuru yaptı. Özetle şu yazıyordu: “2. servis paketinden önce Windows XP’ye geçmeyin !”

Sayısız yamanın ardından gerçekten de SP2’ye ulaşıldı :)) Yamaların ardı arkası kesilmiyor.

En güvenilir servis sağlayıcıların omurgasında Linux/UNIX/BSD var. Yukarıda verdiğim adresten bunu rahatça görebilirsiniz.

Ayrıca, titizlikle hazırlanmış, Windows ile Linux’u güvenilirlik açısından kıyaslayan son derece kapsamlı bir çalışmayı http://www.theregister.co.uk/security/security_report_windows_vs_linux/ adresinde inceleyebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın…

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu