Ana sayfa BT Gündem Ericsson 3 yılda Türkiye’deki eleman sayısını ikiye katlayacak

Ericsson 3 yılda Türkiye’deki eleman sayısını ikiye katlayacak

95
0

Ericsson düzenlediği basın toplantısı ile Türkiye’ye yapacağı çok kapsamlı yatırım hedeflerini açıkladı. AR-GE ve Teknik Destek alanlarında yapılacak büyük eleman alımına ek olarak üniversitelere birlikte geleceğe dönük kalifiye eleman yetiştirilmesinde Türkiye’ye büyük katkılar sağlayacak. Ayrıca tüm bölge ülkelerine hizmet verecek dünyanın üçüncü “IMS Merkezi” de Türkiye’de açılacak.Dünyada, aralarında Üçüncü Nesil Mobil İletişim-3G sistemlerinin de dahil olduğu 20.000’den fazla patente sahip olan Ericsson, Türkiye’ye eleman ve teknoloji yatırımı yaparak geleceğe yönelik bölgesel teknoloji ihtiyacını karşılayacak.

Önümüzdeki üç yıllık süreç içinde çalışan sayısını ikiye katlayarak yaklaşık 700 kişilik bir şirket haline gelecek olan Ericsson Türkiye, bu sayı ile Orta Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki tüm ülkeleri destekleyen yeni bir modelle geleceği şekillendirmeye devam edecek. Ericsson Türkiye bünyesine katılacak yeni elemanların bir kısmı Teknik Destek bölümünde görev alırken, diğer kısmı AR-GE alanında çalışmalar yürütecek. Standart eleman alımlarının yanı sıra yenilikçi bir proje ile üniversite seviyesinde şirket içi yetiştirme kanalı devreye girecek.

Ericsson ülkenin geleceğine yatırım yapıyor

Ericsson, Türkiye’de belirlenen üniversiteler ile birlikte yürüteceği üç yıllık bir proje başlatıyor. Bu üç yıllık proje süresince, üniversitelerin Elektrik, Elektronik, Telekomünikasyon, Bilgisayar, Endüstri, İşletme Mühendisliği ve Fizik Mühendisliği bölümlerinde okuyan toplam 120 son sınıf öğrencisi, Ericsson bünyesinde kapsamlı bir Telekomünikasyon eğitimi görecek. Her yarıyıl başına 1000YTL burs ile eğitim masrafları karşılanacak olan öğrencilere Ericsson’daki eğitimleri boyunca sektör bilgilerinin yanı sıra, mezuniyet projelerinde bilgi paylaşımı ve teknik destek, yerel ve uluslararası staj desteği, yüksek lisans öğrencileri için yarı zamanlı iş imkanı, kariyer danışmanlığı, Ericsson’un teknik bilgi ve belgelerine erişim hakkı ile bir yıllık sürecin ardından yapılacak değerlendirme sonucunda Ericsson bünyesinde iş imkanı sağlanacak.

Bu proje Türkiye’deki kalifiye genç eleman sorununa, eğitim sürecinde sektör tecrübesi ve bilgisi kazandırarak destek olacak ve geleceğin başarılı isimlerinin yetişmesinde büyük rol oynayacak.

Dünyanın Üçüncü IMS Merkezi Türkiye’de

Ericsson’un teknoloji ve altyapı liderliğinde Türkiye’nin tüm kanallarda farklı rolleri olması hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda dünyanın üçüncü IMS Merkezi Türkiye’de açılacak. Ericsson bu merkez ile üniversiteler ve iş ortaklarıyla birlikte yenilikçi projelere imza atacak. IMS Merkezi, mobil ve sabit operatörlere yönelik yeni fırsatların uygulama geliştiriciler tarafından doğru değerlendirilmesi için yeni teknolojilere hazırlık sağlayacak. Geliştirme alanında çalışan pek çok kuruluş bu merkez sayesinde ilerlerken doğacak yeni iş fırsatları sayesinde uluslararası düzeyde insan kaynağına da yanıt verecek