Ericsson’da gelir yüzde 9 artarken karlılık yüzde 63 düştü

Ericsson yılın ikinci çeyreğinde satışlarını yüzde 9 artışla 55.3 milyar İsveç Kronuna yükseltirken karı ise yüzde 63 azalarak 1.2 milyar İsveç Kronuna geriledi. CDMA ekipman satışlarındaki beklentilere uygun düşüşün yanı sıra Çin ve Rusya’daki satışların zayıflaması nedeniyle Network satışları yıllık bazda azaldı. Net kâr 1,2 milyar İsveç kronu ile geçen yılın aynı dönemindeki 3,2 milyar İsveç kronuna göre düşüş kaydederken, bu düşüşte Network faaliyetlerindeki düşük kârlılık ve ST-Ericsson’da artan zarar etkili oldu.

Ericsson Başkanı ve CEO’su Hans Vestberg şirketin  ikinci çeyrek sonuçlarıyla ilgili bir açıklama yaparak

“Bu çeyrekte Global Hizmetler ve Destek Çözümlerine talep güçlüydü ancak Network satışları geçen yılın aynı dönemine göre düştü ve bunun temel sebepleri CDMA ekipman satışlarında beklenen düşüşün gerçekleşmesinin yanı sıra Çin’de azalan ekonomik faaliyetler ve bu kapsamda GSM satışlarının zayıflaması ve Rusya’da 3G satışlarının azalmasıydı” dedi.

Vestberg’in açıklamasında şu ifadelere de yer verildi:

“Bu çeyrekte Global Hizmetlerde, operatörlerin operasyonel verimlilik ve yüksek proje faaliyetlerine odaklanmaları nedeniyle her alanda hızlı büyüme gösterdik. Destek Çözümlerindeki güçlü gelişmeye faturalandırma sistemleri ve TV çözümleri liderlik etti. Global Hizmetler ve Destek Çözümleri birlikte Grubun gelirlerinin yaklaşık yarısını oluşturdu. Global Hizmetlerdeki artan faaliyetler brüt marj üzerinde seyreltici bir etki gösterdi.

Bazı bölgelerdeki makroekonomik gelişmeler ve siyasi belirsizliklerin müşterilerimizin yatırımları üzerindeki etkilerini izlemek amacıyla müşterilerimizle yakın ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Müşterilerle konuşmalarımızdan çıkan sonuçlara göre artan veri trafiğinin temel sürükleyici etkenlerinin değişmediği görülüyor. Bugün 700 milyondan fazla akıllı telefon abonesi bulunuyor ve bizim tahminlerimize göre bu rakam 2017’de üç milyarın üstüne çıkacak. Bu etkenler dikkate alındığında müşterilerimizin şebeke performansı ve hizmet kalitesi alanına giderek daha fazla odaklanacaklarını tahmin ediyoruz. Bu da donanım, yazılım ve hizmetler alanında operatörlerin sürekli yatırım yapmalarını gerektirecektir.

Ortak girişimimiz ST-Ericsson, en büyük müşterilerimizden birine yapılan yeni ürün satışlarındaki önemli düşüş ve geleneksel ürünlerde devam eden gerileme nedeniyle hâlâ kritik durumda. Şirket, bir yandan NovaThor ModAp platformlarının ve Thor modemlerinin başarıyla üretilmesini ve müşterilere teslimini sağlamaya çalışırken bir yandan da başabaş noktasını aşağı çekmek amacıyla şirketin dönüşümünü gerçekleştiriyor. 2010 yılında pazar payı kazanmak, teknoloji ve hizmetlerde liderlik konumunu güçlendirmek için bilinçli bir karar alırken, kısa vadeli karlılık baskısının da tam olarak farkındaydık. Şu anda dikkatimizi bu kazanımların, sürdürülebilir ve karlı büyümeye dönüşmesine odaklıyoruz”.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.