Ana sayfa BT Gündem Ericsson’dan genişbanta dev yatırım

Ericsson’dan genişbanta dev yatırım

99
0

Uluslararası telekomünikasyon altyapı devi Ericsson ve merkezi San Jose Kaliforniya’da bulunan Redback Networks satınalma anlaşması imzaladı. Anlaşma çerçevesinde Ericsson, Redback Networks hisselerine, hisse başına 25 dolar, toplamda 1.9 milyar dolar ödeyerek sahip olacak. Ayrıca Redback Networks´ün 90 günlük ortalama hisse değerinin %60´í da, hisse değişim farkı olarak teklifte yer alıyor.1996 yılında Silikon Vadisi´nin kalbi San Jose, Kaliforniya’da kurulan Redback Networks, bugün 500´ü AR-GE mühendisi olmak üzere 800 çalışanıyla, 80´ín üzerindeki ülkede 700 müşteriye hizmet veriyor. Dünya çapındakı en büyük 20 telefon operatörünün15´í, IP tabanli veri, ses ve görünyü servislerini yöneten genişbant da dahil olmak uzere Redback Networks teknolojisini kullanıyor. Operatörlerin internet bazlı altyapılar üzerinden genişbant, telefon, mobil servisler sağlayan çoklu servisli edge yönlendirmesi (multi-service edge routing) teknolojisinde önemli bir yere sahip olan şirketin satışları 2005 yılında yüzde 33 artarken, 2006’nın ilk 9 ayında yüzde 87 artarak 197 milyon dolara ulaştı. Redback Networks hisseleri 1998’den beri NASDAQ´da işlem görüyor.

Redback Networks’ün satın alınmasıyla ilgili konuşan Ericsson CEO´su Carl-Henric Svanberg, “İki şirketin güçlerini birleştirmesi müşteri ve hissederlar açısından önemli bir değer yaratacağı gibi, çalışanlar için de yeni fırsatlar ortaya çıkaracaktır. VOIP, IPTV ve video-on-demand gibi mobil ve sabit genişbant ağlara yönelik sürekli artan talep yeni IP-bazlı servisleri pazara sunmamızı gerektiriyor. Bu tür uygulamalar çok yüksek servis kalitesi istiyorlar ve halihazırda bulunan bantların genişlikliklerinin ve yönetim araçlarının yeterli olmaması bu servislerin verilmesini zorlaştırıyor. Bu ağlarda servis kalitesi yuksek kapasiteli akıllı routerların kullanılması gerekiyor” dedi. IP tabanli servislerin önem kazanmasiyla birlikte, Ericsson’un da kendi IP routing teknolojisine sahip olmasının önem kazandığını belirten Svanberg, “Redback Networks’ün akıllı routing teknolojisi ve bizim IMS (IP Multimedia Subsystem), optik transport ve genişbant erişimimizin birleşmesi, Ericsson´u sabit ve mobil operatörler icin IP çözümlerinde lider konumuna getirecek. Bu anlaşma bizim rekabetçi duruşumuzu güçlendiren ve organik büyüme stratejimiz ile uyumlu bir anlaşma. IP routing teknolojisi, mevcut pazardaki güçlü konumu ve güçlü AR&GE ekibiyle Redback Networks ile müşterilerimize her zamankinden daha iyi servis sunacağız” dedi.

Bu satın alma ile Ericsson, Türkiye genişbant pazarındaki gücünü de arttırıyor olacak. Türkiye pazarına 2002 yılında giren Redback Networks’ün en önemli müşterileri arasında Türk Telekom‘da bulunuyor. Türkiye ofisinden Yunanistan ve Romanya haricindeki Balkan ülkeleri ve Kazakistan hariç Türki Cumhuriyetleri’ndeki operatörlere hizmet veriyor.

Anlaşmanın tamamlanması ile birlikte Redback Networks, tamamıyle Ericsson´a bağlı hale gelecek. Aynı zamanda Ericsson’un IP routing platform ve çözümlerinde kilit rol üstlenecek bu anlaşma sonrasında Ericsson, Redback Networks ofislerini San Jose ve farklı bölgelerde konumlandırmayı planlıyor.