Ana sayfa BT Gündem Ericsson enerji tasarrufu ile işletim maliyetlerini düşürecek

Ericsson enerji tasarrufu ile işletim maliyetlerini düşürecek

116
0

Ericsson, IP edge ve metro platformlarının endüstrinin tanıştırdığı yeni ölçü birimlerine göre en düşük enerji tüketimine sahip olduğunu duyurdu. Yeni ölçü birimleri bir platformun ne kadar güç tükettiğinden de öte, servis sağlayıcılara iş akışlarını değerlendirme ve altyapı yatırımlarını planlama doğrultusunda hizmet veriyor.Enerji maliyetleri yükselmeye devam ederken, enerji kullanımının operatörlerin işletim giderleri içindeki payı %50’ye kadar çıkabiliyor. Öte yandan IP teknolojisi, sayıları hızla artan sabit ve mobil abonelere bant genişliğine ihtiyaç duyan yeni servisler sağlıyor. Bu nedenle de servis sağlayıcılar, spesifik platformların enerjiyi ne şekilde kullandığını ve sunulan servislerin olumsuz bir şekilde etkilenmeden nasıl daha fazla verimlilik elde edilebileceği gibi konularda yeni açılımlara ihtiyaç duyuyorlar. Abone trafiğinin ve bu trafiğin dağıtımını sağlayan devrelerin düzenlenmesi, şekillendirilmesi ve görüntülenmesinden sorumlu olan IP edge ve metro Ethernet platformları, servis sağlayıcıların hedeflemesi gereken alanlar olarak öne çıkıyor.

Her bir platformun fonksiyonlarını temel alan Ericsson’un yeni ölçü birimleri, aboneler ve devrelerin enerji kullanımını granüler olarak haritalıyor ve böylece enerji verimliliğine nesnel bir yaklaşım sağlıyor. Yeni ölçü birimleri, 2008’den itibaren 5 yıl içinde karbon salınımını ürün yelpazesi genelinde abone başına %40’a varan oranda azaltmayı hedefleyen Ericsson’un en yeni sürdürülebilirlik çabası olarak dikkat çekiyor. Ericsson, IP edge ve metro Ethernet’e odaklanmanın yanı sıra WCDMA baz istasyonları, mobil softswitch çözümü ve saha güç yönetimi gibi alanlarda enerji tüketimi anlamında önemli düşüşler elde etti. WCDMA baz istasyonlarının enerji verimliliğinde 2001 ve 2008 arasında %80 iyileştirme kaydedilirken, mobil softswitch çözümünde ise abone başına %60 daha fazla verimliliğe ulaşıldı.

Current Analysis Baş Araştırmacısı Glen Hunt şunları söylüyor: “Edge ve metroda enerji tüketimi taşıyıcılar için her zaman önemlidir ve işletme giderlerinde ise hayati öneme sahip bulunmaktadır. Telekom cihaz ve servislerinin lider tedarikçisi olan Ericsson, taşıyıcı IP şebeke ekipmanlarının verimliliğinin ölçülmesi için daha uygun ve pratik ölçü birimleri sağlanması anlamında öncü bir rol üstleniyor. Taşıyıcıların altyapılarını IP ve yeni nesil hizmet dağıtımlarına dönüştürdükleri düşünüldüğünde, bu hareket biçimi daha da fazla önem kazanıyor. Ericsson’un yaklaşımını memnuniyetle karşılarken, taşıyıcı topluluğunun ve standartların belirlenmesi anlamında yetkili olan kurumların konuya ilgi göstereceğine inanıyoruz.”

Ericsson Packet Networks Strateji, Ürün ve Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Simon Williams şunları söylüyor: IP Edge ve metro Ethernet ağları, büyük ölçüde abone ve devre yoğunluğu, aynı zamanda da hangi servislerin oluşturulabildiği ve sunulabildiğine yönelik etkinlikleri doğrultusunda ölçülürler. Servis yaratılması ve harcanan enerji arasında bağlantı kuran ölçü birimleri, operatörlere yüksek ölçüde servis dağıtımı ve verimliliği için şebekelerini optimize etmelerinde kolaylık sağlıyor.”