Ericsson geleceğin 20 yılına ışık tutuyor

Geçtiğimiz yıl, ilki düzenlenen Ericsson’un “Gelecekle Yüzleşmek” konferansının ikincisi bu yıl 17 Kasım tarihinde İş Kuleleri’nde gerçekleştirilecek. Son dönemde özellikle iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler ve bunların hayatımıza etkilerinin yavaş yavaş ortaya çıkıyor olması nedeniyle, bu yılki konferans bu konu çerçevesinde 3 önemli konuşmacıyı ağırlıyor. İkisi yurtdışından dışından olan konuşmacılardan Joel Barker, “Paradigma Dönüşümü” kavramını iş hayatına sokan ilk kişi, diğeri ise iletişim teknolojilerinde İngiltere’nin önemli isimlerinden Peter Cochrane. Üçüncü konuşmacı ise Türkiye’den önemli bir isim Doç. Dr. Cemil Arıkan.

Ericsson, bu yıl da “Gelecekle Yüzleşmek” konferansıyla bilişim dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi ve konusunun uzmanı konuşmacıların katılımıyla geleceğe ışık tutarken, bugünü tartışmaya açmayı ve bir bilgi alışverişi platformu oluşturmayı amaçlıyor.
Joel Barker, “Paradigma Dönüşümü”nden yola çıkarak, iletişim devrimiyle ilgili bilmemiz gerekenleri bizlerle paylaşırken, Peter Cochrane bilgi ve iletişim teknolojileri dünyasının gelecek 20 yılına ışık tutacak. Doç. Dr. Cemil Arıkan ise Türkiye’nin geleceğinde önemli rol oynayan inovasyon konusunu ele alacak.
Konferansın ilk konuşmacısı olan Joel Barker bağımsız olarak çalışan bir bilim adamı ve ”fütürist”. “Paradigm Shift – Paradigma Dönüşümü” kavramını iş hayatına sokan ilk kişi olduğu için, dünya genelinde “Paradigm Man” olarak bilinir. Çalışmalarına 1975 yılında başlamış ve Paradigma Dönüşümü kavramını, organizasyonlardaki değişikliği ateşleyecek dönüşümü ve köklü değişiklikleri açıklamak amacıyla ilk kez kullanmıştır. 1992 yılında basılan “Future Edge” adlı kitabı etkili bir yayın olan Library Journal tarafından aynı yılın en etkileyici kitabı olarak belirlenmiştir. Çoğumuz Joel Barker’ı “gelecek” üzerine kurup geliştirdiği o olağanüstü video’larıyla tanırız. Bu videolar 16 dile çevrilmiş ve yaklaşık 10 yıl süreyle dünya çapında en çok satanların başında yer almıştır. Yeni video’ları “The New Business of Paradigms” (2001) ve “Wealth, Innovation & Diversity: Putting Our Differences to Work in the 21st Century” (2000) yine best seller olarak yerlerini aldı.

Konferansın ikinci konuşmacısı ise, teknoloji odaklı iş yapma şekillerinde uzman olan bir fütürist ve stratejist. Teknolojinin yönlendirdiği iş dünyasına büyük katkıları bulunan Peter Cochrane, İngiltere’nin Bristol kentinde bulunan Public Understanding of Science & Technology okulunun ilk profesörüdür. Sayısız ödül almıştır. Halen İngiltere ve Amerika’da altı büyük şirketin yönetiminde görev almaktadır. Peter Cochrane 600’ü aşkın makale yazmış ve iş, yönetim, teknoloji, gelecek ve hızlı değişimle birlikte yaşamak gibi konularda birçok kitap yazmıştır. Son kitabı “Uncommon Sense: More Tips for Time Travelers” yerleşik ve lineer bir dünyadan lineer olmayan ve kaotik bir duruma seyreden sürekli değişikliklerin toplum ve kişiler üzerindeki güçlü etkisini anlatır.

Innovasyon konusu ve dünyadaki gelişmelerin Türkiye’deki yansımaları Sabancı Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörü Doç.Dr. Cemil Arıkan ile tartışmaya açılacak. Konferansın üçüncü konuşmacısı olan Cemil Arıkan 1982 yılına kadar ODTÜ’ de öğretim üyeliği görevini sürdürdü. 1982’de ASELSAN’da çalışmaya başladı. Daha sonra Roketsan Genel Müdürlüğü, BARMEK Holding Genel Koordinatörlüğü görevlerini yürüttü. 1995 yılında tekrar kamu görevine döndü ve TÜBİTAK Başkan Yardımcısı olarak 4 yıl görev yaptı. Ocak 2000’de ise Sabancı Üniversitesi’ne katıldı. GOSB Teknoparkı’nın kuruluşunda önemli bir rol oynayan Arıkan, halen kuruluşa katkısını sürdürmektedir.

Bilindiği gibi Ericsson geçtiğimiz yıl “Gelecekle Yüzleşmek” konferansında, iletişim teknolojilerinin öncüleri Prof. Leonard Kleinrock, Prof. Imrich Chlamtac ve Prof. İlhan Akyıldız’ı, müşterileri, bilişim sektöründen ve diğer sektörlerden misafirler, akademisyenler ve basın mensuplarıyla buluşturdu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.