Ana sayfa BT Gündem Ericsson, Probil’in Bizitek’ini satın aldı

Ericsson, Probil’in Bizitek’ini satın aldı

106
0

Ericsson Türkiye’nin öncü yazılım şirketi Bizitek’in yüzde yüz hissesini alarak bünyesine kattı. Anlaşma kapsamında, Bizitek bünyesinde yarı zamanlı pozisyonlar da dahil 116 çalışanın tamamı, bu tarihten itibaren görevlerini Ericsson çatısı altında sürdürecek. Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), İş Süreçleri Yönetimi (BPM) ve İnsan Kaynakları Yönetimi’ne (HRM) yönelik yazılımlar geliştirmek üzere, 2000 yılında Probil iştiraki olarak kurulan Bizitek, ayrı bir şirket olarak konumlandırılarak kendi adını “bir Ericsson kuruluşudur” ibaresiyle sürdürmeye devam edecek.Ericsson Türkiye Genel Müdürü Anders Lindblad, Ericsson olarak Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ettiklerini belirtti ve ekledi: “Bu yatırım Ericsson Türkiye tarihinde önemli bir dönüm noktası oluşturuyor. Operatörlerin All-IP dönüşümünde sistem entegrasyon önemli bir rol oynuyor. Bizitek’in BSS alanındaki liderliği ile servis portföyümüzde güçlü bir uzmanlık ve stratejik bir rekabet üstünlüğü elde ediyoruz. Ericsson olarak ücretlendirme, provizyonlandırma, faturalama ve müşteri ilişkileri yönetimi katmanlarında uçtan uca servis verebilecek bir yetkinliğe sahip oluyoruz. Bizitek’in potansiyelini global uzmanlığımız ile destekleyerek Türkiye’de ve bölgede güçlü bir büyüme yaratacağımıza inanıyoruz.”

Lindblad, Ericsson’un son yıllarda yapmış olduğu satın almalarla yoluna devam ettiğini, satın aldığı şirketleri ise ellerinde bulunuduğu Ericsson’u tamamlayan çözümler olması gerektiğine dikkat çekti. Ericsson ağırlıklı olarak servisler alanındaki liderliğini perçinleyecek satınalmalar gerçekleştiriyor.

Bizitek Genel Müdürü Murat Şahinoğlu ise “Kuruluşundan bu yana telekom sektörünün büyümesine yönelik stratejiler ile gelişen bir şirket olarak, global liderliği ile telekom sektörüne hizmet ve çözüm sağlayan, Türkiye’ye inanan ve yatırım konusunda kararlı dünya devi Ericsson bünyesine katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Bizitek için bu stratejik kararı alırken, Ericsson ile birlikte yaratacağımız sinerjinin, çalışanlarımız, müşterilerimiz ve sektör için de yeni fırsatlar doğuracağına inandık. Bu birliktelik ile Türkiye’ye yapılacak yatırım yanında yoğun Ar-Ge çalışmaları ile üretilen yerel çözümlerin dünyaya kazandırılmasının da yolu açılmaktadır” şeklinde konuştu.

Probil Grup Şirketleri CEO’su Mehmet Ali Tombalak, “Probil olarak kuruluşumuzun 20. yılını kutladığımız bu günlerde, iştirak şirketlerimizden Bizitek’in ileriye dönük hedeflerine değer katacak bir dünya devi ile yollarını birleştirmesinden büyük mutluluk duyuyoruz” dedi ve ekledi: “Sektörün dinamiklerine paralel olarak 2000 yılında sağladığımız yatırım ile yola çıkan Bizitek, bugün önemli bir büyüklüğe erişmiştir. Bugüne kadar başarılı projelere imza atan, yurtiçi ve yurtdışında ödüller alan Bizitek’in önümüzdeki senelerde de başarılarına devam edeceğine inanıyoruz.”

Bizitek’in mevcut müşterileri, aldığı hizmetlere devam ederken, Ericsson’un global bilgi birikimi ve finansal istikrarından da faydalanacaklar. Anlaşma sonrası Ericsson portföyündeki uçtan uca çözümler ile Bizitek’in faaliyet göstermediği yan kollar da tamamlanacak ve şirketin sahip olduğu büyüme potansiyeli gerçeğe dönüşecek.

Entegrasyon sürecinin, anlaşma tarihinden itibaren bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor.