Ericsson, telekom pazarındaki kullanım alışkanlıkları ve tüketici beklentilerini iş ortaklarıyla paylaştı

Ericsson, daha önce 2006 ve 2008 yılları arasında da gerçekleştirmiş olduğu Consumer Lab araştırmasının 2010 yılı sonuçlarını 9 Kasım 2010, Salı günü Point Hotel’de düzenlenen Consumer Lab 2010 toplantısıyla iş ortaklarıyla paylaştı. Türkiye çapında 7 bölgedeki 15 şehirden 1.500 kişiyle yapılan araştırma, Türk tüketicilerinin hangi servise ne kadar ödemek istediğinden, mobil genişbanta kimlerin neden ilgi duyduğuna kadar sektöre dair tüm gerçekleri ortaya koyuyor.

Toplantıda konuşan Ericsson Türkiye İş Ortaklığı Bölüm Müdürü Müge Gökçek, “Türk telekom pazarına dair çarpıcı sonuçlar sergileyen araştırma, Türkiye’nin diğer ülkelerle kıyaslandığında mobil genişbant anlamında pek çok alanda özel bir konumda olduğunu ortaya koyan sonuçlarıyla dikkat çekiyor,” dedi.

Araştırmanın ilgi çekici sonuçlarına gelince:

“Gün içinde ne kadar süre telefonla konuştukları” sorulduğunda, Türk kullanıcılar günde 76 dakikalarının mobil telefon konuşmasıyla geçtiğini söylüyor. Bunun 52 dakikası kişisel, 24 dakikası ise iş ile ilgili görüşmelerden oluşuyor. Bu sonuçla Türkiye, dünyadaki araştırmalar içinde en yüksek konuşma süresine sahip.
Araştırma, Türk halkının mobil genişbant memnuniyetinde %48 ile dünyada en yüksek orana sahip olduğunu da ortaya koyuyor.
Türklerin %79’u mobil genişbantın ne olduğu biliyor. Bu bilinirlik yüzdesi dünyada ilk sırada yer alıyor.
· Türkiye’deki sabit genişbant ve taşınabilir bilgisayar kullanımı da belirgin ölçüde artmış durumda. 2006 yılında %24 ve 2008 yılında %45 olarak ölçülen sabit genişbant kullanımı, 2010 yılında %62’ye çıkmış durumda. 2006 yılında %8, 2008 yılında %21 olan taşınabilir bilgisayarların pazardaki oranı 2010 yılında ise %26’ya yükselmiş bulunuyor. Araştırma sonuçları, mobil genişbant ve mobil internet kullanımının ise şu anda %6 civarında olduğunu ve her geçen gün artmaya devam ettiğini söylüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu