Ana sayfa BT Gündem Ericsson’dan insani yardımlar için Acil Durum Cüzdanı

Ericsson’dan insani yardımlar için Acil Durum Cüzdanı

Ericsson, insani yardımları desteklemek için ‘Acil Durum Cüzdanı’ çözümünü duyurduEricsson, insanı yardım kuruluşlarını ve etkilenen toplulukları desteklemek amacıyla felaket ya da kriz sonrasında anında kullanılmak üzere mobil finansal hizmetler çözümü olan Ericsson Acil Durum Cüzdanı’nı geliştirdiğini duyurdu.

Ericsson Acil Durum Cüzdanı, finansal altyapıdan yoksun kalan bölgelerde kullanılmak üzere dizayn edilecek. Dijital fonların dağıtımını ve kullanılmasına olanak sağlayacak hizmet, nakit idaresinde güvenlik, harcama ve izlenebilirlik gibi sorunların çözümüne yardımcı olacak.

Mobil cüzdanların finansal işlemlerde en hızlı, güvenli ve en etkili yol olmasından ötürü Ericsson’un insani yardım konusundaki pek çok iş ortağı, acil durumlarda kullanılmak üzere böylesi bir mobil finansal altyapı çözümü talep etmişti.

Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC) Başkanı ve CEO’su David Miliband konuya ilişkin şunları söyledi: “Dijital ödeme mekanizmaları, özellikle günümüz krizlerinden doğan büyük ölçekli insani yardımlarda etkili nakit transferi sağlaması bakımından yüksek önem arz ediyor. Fakat bugün ülkelerin sadece %30’u, insani durumlarda kullanılabilecek dijital ödeme altyapısına sahip. IRC olarak Ericsson’un çalışmalarını memnuniyetle karşılıyoruz.”

Ericsson’un, İstanbul’da yapılan Dünya İnsani Zirvesi’nde BM’nin Connecting Business Girişimi’nin de desteğiyle duyurduğu çözümü, aynı zamanda ICT’nin insani yardımın dönüşümü üzerindeki potansiyel etkisini de ortaya koyuyor. Ericsson’un ‘Technology for Good’ girişimi üzerine kurulan hizmet aynı zamanda ölçeklenebilir mobil finansal hizmetler çözümlerinde markanın ve çalışanların tecrübesinden faydalanıyor. Bahsi geçen çözümün dizayn ve prototipi, Ericsson ve Bill & Melinda Gates Vakfı’nın Level One Projesi tarafından ortak fonlanıyor.

Ericsson Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Sorumluluk Başkanı Elaine Weidman-Grunewald ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada  “Ericsson’un insani meselelere ilişkin uzun zamandır devam eden bir bağlılığı söz konusu. Örneğin çalışan gönüllülük programımız Ericsson Response, son 15 yıl içerisinde 30’dan fazla ülkede 40 adet projeyi destekledi. Bill & Melinda Gates Vakfı ile işbirliğimiz sayesinde, küresel finansal kapsama açısından daha iyi imkânlar yaratan yeni bir ekosistem kurmaya yardımcı oluyoruz. Eşi bulunmaz işbirliklerini bünyesinde barındıran bu kombinasyon, dünyanın her yerinde insani yardım eforlarına mobil finansal çözümleri getirerek güçlü bir katalizör görevini üstelenmesini sağlayacak” dedi.

Bill & Melinda Gates Vakfı Finansal Hizmetler Direktör Vekili Kosa Peric; “Ericsson’un insani yardım için dijital finansal hizmetler platformunu geliştirmeye olan yüksek bağlılığını takdir ediyoruz. Level One Projesi kapsamında kurulan bu işbirliği, zor zamanlarda yardım ihtiyacında olanlar ve insani yardım kuruluşları için çok faydalı olacak” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here