Ana sayfa BT Gündem Erkek performansa, kadın estetiğe bakıyor

Erkek performansa, kadın estetiğe bakıyor

90
0

Erkek tüketicilerin teknik konulardaki yüksek beklentileri teknoloji üreticilerini “en iyiyi” geliştirmeye zorlarken; kadınların satın alma tercihlerinde tasarımın ön plana çıkması daha renkli, daha ince ve daha şık tasarımların mağazalarda kendine iyi bir yer edinmesini sağlıyor. Kadınlar cep telefonunda fotoğraf çekebilme, notebook’ta hafiflik arıyor
Teknolojik ürünlerde tasarıma ve trendlere büyük önem veren kadınlar örneğin satın alacakları cep telefonunun ince, hafif ve şık bir tasarıma sahip olmasını istiyor. Cep telefonunda en çok kırmızı, pembe, eflatun ve turuncu gibi canlı renkleri seçen kadın tüketiciler, fonksiyon olarak ise fotoğraf çekme ve MP3 çalar gibi özelliklere sahip cep telefonlarını tercih ediyor. Aynı şekilde notebook alırken de cihazın dış görünümüne büyük önem veren kadın kullanıcılar, tarzlarına yakışan bir tasarıma sahip ve özellikle kırmızı, pembe, beyaz ve sarı renkte olanları tercih ediyorlar. Notebook’larıyla çoğunlukla internet ve ofis uygulamalarını kullanan kadın kullanıcılar bu nedenle cihazlarının performanstan ziyade, hafiflik, küçüklük ve uzun pil ömrü gibi taşınabilir özelliklere sahip olmasına öncelik veriyor.

Türk erkekleri, Avrupalı erkeklere göre daha büyük ekranlı notebook’ları tercih ediyor
Alacakları ürünün 3G, internet, e-posta, MP3, kamera, oyun, kablosuz bağlantı, radyo ve multimedya desteği gibi tüm özelliklere sahip olması, kadınların aksine, erkek tüketiciler açısından büyük önem taşıyor. Örneğin notebook satın alırken ince eleyip sık dokuyan erkekler, cihazın özelliklerine, fiyatına, tasarımına ve satış sonrası hizmete çok dikkat ediyor. Ancak onlar için birinci sırada cihazın performansı yani işlemci hızı geliyor. Bilgisayar oyunlarına düşkün olan Türk erkekleri bu nedenle, Avrupa ve ABD’li erkeklerden farklı olarak 15,4”, 15,6” gibi büyük ekranlı notebook’ları tercih ediyor. Yani cihazın performansı ve ekran büyüklüğü, bazen tasarım ve ağırlığın önüne geçebiliyor. Fotoğraf ve video gibi multimedya ihtiyaçları fazla olan Türk erkekleri, bu nedenle notebook’larının sabit disk kapasitesinin de büyük olmasını istiyor. Türk erkeklerinin son dönemde en çok 320 GB kapasiteli cihazlara yöneliyor olması da bunun doğruluğunu kanıtlıyor. Teknoloji cihazlarını seçerken prestije de önem veren erkek tüketiciler, şık bir tasarıma sahip ürünlerin parlak, siyah ve gri renklerini satın alıyor.

Erkekler kadınlardan 3 kat daha fazla sayıda ürün satın alıyor
Türkiye’nin öncü teknoloji perakende şirketi Vatan Bilgisayar’ın Genel Müdürü Hasan Vatan erkek ve kadın tüketicilerinin satın alma tercihlerinin son yıllarda çok faklılaştığına dikkat çekerek bu farklılaşmanın teknoloji üreticilerini farklı ürünler geliştirmeye yönelttiğini belirtti. Bu farklılaşmanın satış oranlarında da belirgin bir şekilde görülebildiğini belirten Hasan Vatan şunları söyledi: “Teknoloji üreticileri, erkek tüketicilerin yüksek teknik beklentilerini ve kadın tüketicilerin farklı tasarım isteklerini karşılayacak her çeşit ürünü piyasaya sürmek için birbirleri ile yarışıyor. Bu yarışta asıl galip ise tüketiciler oluyor. Satış oranlarımıza baktığımızda erkek tüketicilerin sırasıyla en çok cep telefonu, oyun konsolu, fotoğraf makinesi, video kamera, MP3 çalar, notebook, netbook ve harici disk cihazlarını; kadın tüketicilerinse cep telefonu, fotoğraf makinesi, MP3 çalar ve notebook cihazlarını satın aldığını görüyoruz. Ancak ilginç bir şekilde, iş dünyasında kullanılacak cihazlarda prestij daha fazla önem taşıdığından erkeklerin teknik özelliği bir kenara itip tasarım ve marka tercih edebildiğini ve kadınların da tasarımı bir kenara bırakıp fonksiyona yönelebildiğini gözlemliyoruz. Genel satış oranlarına baktığımızda ise erkeklerin kadınlardan 3 kat daha fazla sayıda cihaz satın aldığı söyleyebiliriz.”