Erzurum’a bilişim akademisi

Türkiye’deki bilgisayar okuryazarlığı oranın artması ve bilişim teknolojilerinin sosyal imkânları kısıtlı gençler tarafından da kullanılabilmesi amacıyla başlatılan “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi için açılan Bilişim Akademileri’nin sayısı giderek artıyor. T.C. Kalkınma Bakanlığı, Habitat için Gençlik Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Microsoft Türkiye’nin ortaklaşa yürüttüğü bu önemli sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde bir Bilişim Akademisi de Erzurum’da açıldı. Microsoft Türkiye, sosyal sorumluluk ve eğitim etkinlikleri kapsamında Erzurum’da KOBİ ve üniversite öğrencileri ile vatandaşlara yönelik tasarım, yazılım ve güvenli internet eğitimini bu bilişim akademisinde verecek.

Akademinin açılış töreninde konuşan AK Parti Erzurum Milletvekili Dr. Cengiz Yavilioğlu bilişim sistemlerinden faydalanmanın, sadece sosyal paylaşım sitelerine girmek ya da internette sörf yapmak anlamına gelmediğine dikkat çekerek, “Kullandığımız teknolojik imkânları üretime dönüştürebiliyor ve katma değer üretebiliyorsak, bilişim nimetlerinden faydalanıyoruz demektir. Bu doğrultuda hizmet vermek için açılan Erzurum Habitat Bilişim Akademisi’nin şehrin ekonomisine katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Erzurum Bilişim Akademisi’nin “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi kapsamında açılan 23’üncü akademi olduğuna dikkat çeken Microsoft Kurumsal ve Sosyal Sorumluluk Müdürü Erdem Erkul, “Yürüttüğümüz birçok farklı proje ile ülkemizin bilgi toplumuna dönüştürülmesi sürecinde etkin biçimde yer almaya çalışıyoruz. Microsoft Türkiye olarak bilişimi girişimcilikte stratejik bir araç olarak görüyoruz. Bu doğrultuda açılışını gerçekleştirdiğimiz Erzurum Habitat Bilişim Akademisi’nin Türkiye’nin bilişim ile yeni ve önde olabilmesine katkı sağlayacak bir merkez olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Akademinin açılış töreninde ayrıca Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Eyüp Tavlaşoğlu, ETSO Başkanı Lütfü Yücelik, Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz, UNDP ile Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği’nin temsilcileri de yer aldı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin Toplum Merkezi çatısı altında hizmet verecek olan Erzurum Habitat Bilişim Akademisi’nde bilişim sistemleri alanında çok sayıda meslek kursu açılacak. Bu kurslarda, yurt içinden ve yurt dışından gelecek uzman öğretim üyeleri web tasarımı ve yazılım konularında dersler de verecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu