Erzurum’da teknik altyapı tamam kar bekleniyor

Türk Telekom grup şirketlerinden İnnova, Türkiye’ye değer yaratacak projelere imza atmaya devam ediyor. Erzurum’da 27 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında 56 ülkeden 3 bin sporcuya ev sahipliği yapacak olan 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın (Universiade) tüm bilişim altyapı ve çözümleri İnnova tarafından sağlandı. Şehirde tüm hazırlıklar tamamlanırken oyunların yapılması için gerekli olan tek eksik ise kar. Bütün şehir oyunlardan önce kar yağmasını bekliyorDoğu Anadolu’da şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en büyük teknoloji projesi için İnnova’dan toplam 250 kişilik bir ekip görev aldı. Erzurum’daki kayak pistleri, atlama kuleleri gibi çeşitli lokasyonlarda 8 bine yakın donanım cihazı kuruldu ve oyunlara hazır hale getirildi. 11 dalda gerçekleşecek müsabakaların skorlarının ölçülebilmesi için 114 noktaya 300’ün üzerinde özel skor/zaman ölçüm sensörü yerleştirildi. Ayrıca, Universiade tesislerinde bilgi akışının sağlanması için 300 adetin üzerinde kiosk ve digital signage cihazı ile toplamı 500 metrekare büyüklüğe ulaşan LED ekranlar şehrin çeşitli noktalarına yerleştirildi. Organizasyonun kontrolü ve tek elden yönetimi için geliştirilen Oyun Yönetim Sistemi ise İnnova tarafından kurgulandı ve uygulandı.

Erzurum’da gerçekleştirilen Universiade’ın Türk teknolojisinin ulaştığı noktayı dünyaya kanıtlamak için çok önemli bir fırsat olduğunu belirten İnnova Genel Müdürü Ümit Atalay, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın yazılımdan donanıma, altyapı kurulumundan işletilmesine kadar tüm bilişim çözümlerini sunmaktan büyük gurur duyduklarını belirtti.

Atalay sözlerine şöyle devam etti: “Bu proje kapsamında Erzurum’daki tesislerde ve dağlarda 8 bine yakın donanım ve cihazı çalışır vaziyette teslim ettik. Türkiye’de bir ilke imza atarak oyunların yürütülmesi için oyunların tüm yönetimini kontrol eden bir oyun yönetim sistemi geliştirdik. Bu organizasyon sayesinde teknoloji alanındaki yetkinliğimizi tüm dünyaya gösterebileceğimiz için çok mutluyuz. İnnova olarak hedefimiz spordan sağlığa, tarımdan finansa kadar tüm endüstrilerde anahtar teslim entegre çözümler sunabilmek. Müşterilerimizin iletişim, veri merkezi, süreç yapılandırması, yazılım ve güvenlik dahil BT alanındaki tüm ihtiyaçlarını üstün bir mühendislik gücü ve en yüksek kalite ile sağlamayı amaçlıyoruz. İnnova olarak, bu entegre çözümlerde tüm bileşenleri sağlayacak birikimimiz mevcut. 2011 yılında bu birikimleri projelere döndürmek için her türlü imkanı aynı azim ve kararlılıkla göstereceğiz.”

Oyunların teknoloji altyapısı ile ilgili bilgi veren Erzurum 2011 Teknoloji Grup Başkanı Mehmet Özdemir, “Erzurum 2011 Üniversiteler Kış Oyunları’nın şu andaki teknoloji altyapısı Universiade değil olimpiyat seviyesindedir. Universiade’dan hemen sonra aynı tesislerde olimpiyat yapacaksınız deseler Erzurum’un teknoloji altyapısı şu anda buna hazır vaziyettedir. Çok branşlı spor organizasyonlarının ikincisi ve en zoru olan Erzurum 2011 Kış Oyunları’nın teknoloji altyapısını hazırlarken bizim için en büyük zorluk ise teknolojinin dünyada ulaştığı seviyeyi Erzurum’un ağır tabiat koşullarına uygulamaktı. Erzurum 2011 Teknoloji Grubu olarak projemizi bu vizyon doğrultusunda oluşturduk ve İnnova ile uygulama sürecinde birlikte çalıştık. Erzurum 2011 Kış Univesiade’ının altyapısı, IP tabanlı full HD yayıncılıktan skor sonuç sistemlerine, IP telefon, güvenlik, bilgi paylaşımı ve yönetim otomasyon sistemlerinden yüksek kapasiteli internet, digital signage ve kiosk ile dev görüntüleme sistemlerine (LED) kadar birbirinden çok farklı ve karmaşık teknolojileri içeriyor. İnnova’ya bizi ve projemizi doğru anlayıp başarıyla hayata geçirdiği için teşekkür ediyoruz” dedi.

Organizasyon Yazılım Desteğiyle Yönetiliyor
Erzurum 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nda kafilelerin etkinliklere katılımının her aşamasına bilgisayar desteği sağlamak amacıyla bir Oyun Yönetim Sistemi (OYS) kullanılacak. Bu sistem oyuncular, hakemler, gönüllüler ve organizasyon komitesinin Erzurum’daki tüm ihtiyaçlarının otomasyonunu sağlıyor. Oyunların yönetimini gerçekleştiren ve 17 modüle sahip olan OYS üzerinden kayıt yaptıran sporcular ve hakemlerin uçak biletleri, konaklama ihtiyaçları, transferleri, ne zaman nerede yarışacakları, yarıştıktan sonraki skorları gibi bilgilerinin tümü bu sistem üzerinde tutuluyor. Sistemden ayrıca biletleme, catering, ulaşım ve otel rezervasyonu gibi işlemlerin yönetimleri de gerçekleştirilebiliyor.

Yurtdışından 100 Kişilik Özel Ekip Geliyor
Öte yandan Erzurum’daki oyunların yerinde skorlama ve zamanlama çözümleri projesi de İnnova tarafından yönetiliyor. 11 dalda yapılacak oyunlarda bu ölçümlemeler için 114 noktaya 315 adet skor/zaman ölçüm cihazı yerleştirildi. Kurulan sistemler sayesinde; oyunlar sırasında sporcuların ne kadar hıza ulaştığı, ne kadar yüksekliğe çıktığı ve kaç metre uzağa atladığı gibi ölçümlemeler uluslararası standartlarda gerçekleştirilecek; elde edilen veriler Oyun Yönetim Sistemi ile eşzamanlı olarak sayısal ortamda paylaşılacak ve anında canlı yayınlara iletilebilecek. Oyunlar sırasında bu özel cihazların yönetiminde İnnova ekibine destek olarak daha önce pek çok uluslararası oyunda görev almış 100 kişilik profesyonel bir ekip İsviçre’den Erzurum’a gelecek ve sahada görev yapacak.

8000’den Fazla Donanım Kuruldu
Universiade için yapılan çalışmalar sayesinde, Erzurum’un her noktasındaki iletişim altyapısı yeniden kurgulandı. Altyapı, yaşanabilecek her türlü gelişmeye hazır olmak amacıyla enerji kaynakları, UPS ve jeneratörlerle de beslendi. Bu altyapıyı kullanacak yaklaşık 8 bin adet donanımın kurulumu da yine İnnova tarafından gerçekleştirildi.

Toplamda 500 metrekarelik LED ekran ve 300’den fazla LCD TV
Oyunlar başladığında tüm etkinlikler, skorlar ve bilgilendirmeler, şehrin çeşitli noktalarına yerleştirilen 300’den fazla kiosk, LCD TV ve dev LED ekranlar üzerinden yansıtılacak. Canlı yayınların da yansıtılacağı 18 noktaya yerleştirilen LED ekranların toplam büyüklüğü 500 metrekarenin üzerinde. LED ekranların yanında LCD TV’ler ve kiosklar sayesinde de tesislerin her köşesinde canlı skorlar ve organizasyon bilgileri yansıtılacak. Digital Signage olarak adlandırılan bu merkezi dijital yayın ağının içerik yönetimi de İnnova tarafından yönetilecek.

Çağrılara Assist Desteği
Diğer yandan oyunlar esnasında şehre gelecek yabancı misafirler için bir de çağrı merkezi kuruldu. İnnova ve Assist işbirliği ile kurulan 444 2011 numaralı çağrı merkezinden tüm yabancı misafirlere 24 saat 4 farklı dilde hizmet verilecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu