ESET’in CEO’su değişti

ESET NOD32 tarama motorunun eş yazarlarından biri olan Richard Marko, son olarak tarama çekirdeği geliştirme şefi konumuna ve oradan da 2008 yılında Teknoloji Bölüm Başkanlığına getirilmişti. Antivirüs yazılımları konusunda dünyadaki önemli otoritelerden biri olarak değerlendirilen Marko, 2011 Ocak ayı itibarıyla ESET’in yeni CEO’su olarak atandı. ESET’in eski CEO’su Miroslav Trnka ise Yönetim Kurulu’ndaki görevini sürdürecek. Hedef, yeni araştırma merkezleri kurmak

ESET CEO’su Richard Marko, önde gelen hedeflerinden birinin de şirketin pazardaki teknoloji liderliği pozisyonunu geliştirmek amacı ile dünya genelinde yeni araştırma merkezleri kurmak olduğunu belirtti. Bu merkezler IT güvenliği alanındaki en yeni eğilimleri belirleyecek. Ayrıca ESET kullanıcılarına ve dünya genelindeki kullanıcılara tüm sanal tehditlere karşı korunma yöntemleri ve yeni gelişen teknolojiler hakkında bilgi sağlayacak. ESET 2010 yılı içerisinde ilk Sanal Tehdit Analiz Merkezini (CTAC) ABD’de California, San Diego’da açmıştı. CTAC, ESET’in dünya genelindeki araştırma merkezlerinin başarısı üzerine, üniversiteler, kanun güçleri, internet servis sağlayıcılar ve diğer kuruluşlar ile beraber çalışarak ESET kullanıcılarına daha iyi koruma sağlamak amacı ile kuruldu.

Gelecekteki ürün gamı mobil aygıtlar ve tabletler üzerine olacak

Marko’ya göre ESET, hali hazırda Windows, Mac OS X ve Linux işletim sistemlerini destekleyen kurumsal ve bireysel ürün gamını geliştirmeye devam edecek. ESET’in ana ürünü olan ESET Smart Security’nin 2011 yılı içerisinde piyasaya çıkması planlanan yeni sürümünün halka açık beta sürümü önümüzdeki birkaç hafta içerisinde yayınlanacak. ESET’in yeni CEO’su Richard Marko firma ile ilgili öngörüsünü ise şöyle açıkladı: “ESET ürün gamını yeni mobil aygıtlar ve tabletler üzerine geliştirmeye devam edecek.” ESET’in Android işletim sistemli mobil aygıtlara yönelik güvenlik yazılımı çalışmaları öncelikli olarak devam ediyor. Bunun yanında ESET, hızla gelişen IOS platformunu da göz önünde bulunduruyor ve bu platforma yönelik güvenlik çözümleri üzerinde çalışıyor.

Tehdit alanı, özellikle firmaları hedefleyen saldırılar ile hızla değişiyor. Wikileaks ve bir hacker operasyonu olan Aurora, bilgi sızdırmanın işletmeler için günlük hayatın bir parçası olduğunun göstergesi. Bu sebeple veri kaybını önlemek ESET teknoloji geliştiricilerinin birincil hedefi. Marko’ya göre ESET kurumsal kullanıcılarını daha iyi koruyabilmek için DLP (Veri Kaybı Önleme) çözümleri üzerine çalışmalarına ağırlık veriyor.

Richard Marko kimdir?

Richard Marko, Slovakya Ko?ice’deki Slovak Teknik Üniversitesi’nin Bilgi Sistemleri Bölümü mezunu (1996). ESET’deki kariyeri henüz üniversite öğrencisiyken başladı. ESET NOD32 antivirüs sistemlerinin kod yazarlarından biri oldu. 2008 yılında ESET Teknoloji Bölüm Şefliğine getirildi. Antivirüs alanında yazdığı makaleler dünyanın birçok ülkesinde yayınlandı. Sezgisel tespit algoritmaları konusunda birçok konferansta konuşmacı olarak yer aldı.

Yeni yönetim ekibi

Şirketin Finans Müdürü olan Rudolf Hrubý yerini Milan Masaryk’a bıraktı. Ayrıca ESET’in Kuzey Amerika Müdürü olan Anton Zajac’da yerini Andrew Lee’ye bıraktı. Şirketin Bratislava’daki genel merkezinde Teknoloji Bölüm Şefi pozisyonuna Pavol Luka getirildi. Araştırma Bölüm Şefi görevini bundan böyle Maro? Grund yerine Juraj Malcho yürütecek. Dünya genelindeki satışlardan ise Ignacio Sbampato sorumlu olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu