Ana sayfa BT Gündem Eski düşmanlar kardeş oldu

Eski düşmanlar kardeş oldu

96
0

Türkiye Bilişim Derneği Ankara merkezinde derneğin Hukuk Çalışma Grubu Başkanı Avukat Mehmet Ali Köksal ve BSA Türkiye Koordinatörü Tolunay Tomruk ortak bir açıklama yaptı.27 Ekim 2006 günü Türkiye Bilişim Derneği Ankara merkezinde Av. Mehmet Ali Köksal ve BSA Türkiye Koordinatörü Tolunay Tomruk bir araya gelerek daha önce basında çıkan ve bilgisayar programlarına ait telif haklarının korunması ve toplumun bilgilendirilmesi hususundaki yayınların yanlış algılamalara neden olduğunu ve bu algının da başta bilişim sektörü olmak üzere bir çok kişi ve kuruluşa zarar verebileceğini düşünerek ortak bir açıklama yaptılar

Bu açıklamada Telif Hakları bilişim sektörünün gelişmesi için önemine ve korunması gerekliliğine dikkat çektiler. Av. Köksal “Lisanslı bilgisayar programı kullanılması ahlaki olduğu kadar yasal da bir gerekliliktir. Fikri mülkiyetin gelişmesi fikri üretimi de arttıracağından Türkiye’nin kalkınması için de önem arz eder. Bu konuda BSA’nın yanısıra, başta Meslek Birliği olmak üzere Tüm Bilişim sektörü de ortak çaba göstermeli ve konuya sahip çıkmalıdır.” dedi

Tomruk ise “BSA, İçişleri Bakanlığından aldığı izinle telif hakları konusunda toplumu bilinçlendirme ve sektördeki haksız rekabeti önleyici çalışmalarına devam edecektir.” diyerek BSA’nın, çalışmalarında 24 Şubat 2006’da ortaklaşa açıklandığı üzere diğer STK’larla birlikte hareket etme ve daha etkin sonuçlar elde etmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Eski Düşmanlar

Avukat Mehmet Ali Köksal 28 Mart 2006 tarihinde vekalet ettiği Türker Gülüm adına Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’na başvurarak BSA Türkiye’nin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle BSA’nın izinsiz faaliyeterinin sonlandırılması, ofisinin ve web sitesinin kapatılmasını ayrıca yasalarca belirlenen yaptırımların uygulanmasını istemişti.

24 Şubat 2006 tarihinde ise ülkemizdeki çeşitli sivil toplum kuruluşları TBD öncülüğünde bir araya gelerek konu hakkında ortak bir açıklamada bulunmuştu.

Ayrıca Türkiye Bilişim Derneği 2002 yılında sürdürülen kampanyalardan dolayı BSA’yı bir mektup ile uyarmış ve “BSA’nın tüm kampanyasının olumsuz bir tema, bir tehdit üzerine oturması, sektörde yer yer rahatsızlık yaratmıştır. Bu tehditkar havanın, kamuoyu tarafından bir “taciz” olarak algılanmasına şaşırmamak gerekir. BSA reklamlarındaki ana temanın, yazılım üretimini, entellektüel emeğe ve yaratıcılığa saygıyı vurgulayacak biçimde ele alınmasını dileriz.” demişti.

Son olarak TBD Başkanı Turhan Menteş de 2005 yılı sonunda yürütülen BSA kampanyası ve reklamlarıyla ilgili olarak çeşitli girişimllerde bulunmuş ve Kültür Bakanlığı’nı da BSA reklamlarına destek vererek suç işlediği konusunda uyarmıştı.

İşbirliği devam edecek

TBD ve BSA’nın işbirliği 9 Kasım’da Bilişim 06 bünyesinde BSA ve TBD’nin ortak gayretleriyle yapılacak olan Bilişim Sektörün’ün Kalkınması için Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu konulu panel ile de pekiştirilecek. BSA panelin oturum sponsoru olarak yer alıyor.