Etiya, yapay zekasını yazılım geliştiricilere açıyor

Etiya, yeni ürünü Cognitus ile yazılımda yapay zeka yeteneğini, bulut platformu üzerinden yazılımcıların erişimine açıyor.“Cognitus”, “deneyimlenmiş bilgi” anlamına geliyor. Bugün yaşadığımız dijitalleşme hayatımızın her alanına olduğu gibi, yazılı iletişime de dokunuyor. Etiya tarafından yapay zeka alanında geliştirilen Cognitus, doğal dil işleme yeteneği ile insanların kullandığı dili sistemlerin de anlamasını sağlıyor. Şu anda Türkçe ve İngilizce’yi destekleyen Cognitus, yakın zamanda Arapçayı da destekliyor olacak.İnsan dilini bilgisayarlara anlatacağız
Dijitalleşmenin hayatımızın her alanını etkilediğini ifade eden Etiya Kurucu Ortağı ve CEO’su Aslan Doğan, “Yazılı iletişim de yapay zekanın kullanım bulabileceği önemli alanlardan bir tanesi. Sosyal medyada, e-postalarda, online müşteri servislerinde ve ürün yorum sayfalarında insanlar taleplerini yazılı bildirim olarak iletiyorlar. Gerçek kişiler tarafından kolayca anlaşılabilen bu bildirimlerin, bilgisayarlar devreye girdiğinde aynı şekilde anlaşılması oldukça zor olabiliyor. Bilgisayarlarında bu bildirimleri gerçek kişiler ile aynı kolaylık ve netlikte anlamlandırabilmeleri için, bizim ‘doğal dil işleme’ dediğimiz, geliştirme tarafı oldukça kompleks bir yeteneği yazılımcıların sistemlerine entegre etmeleri gerekiyor.
Ürün ve hizmet süreçleri akıllanacak
Yapay zeka alanındaki bilgi birikimini paylaşma hedefi taşıyan Etiya, ürün ve hizmet süreçlerinin akıllandırılmasını teşvik etmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda; Cognitus, yapay zeka yeteneğine, bulut platformu üzerinden kolaylıkla erişim sağlanabilecek.. Yazılımcıların temel özellikleriyle ücretsiz olarak yararlanmaya başlayabilecekleri Cognitus API uygulaması kısa bir süre önce yayına alındı. Yazılımcılar, bu sayede karışık doğal dil işleme algoritmaları geliştirmek yerine, üzerinde çalıştıkları uygulamaların kullanım alanlarına yoğunlaşma ve yapay zeka senaryolarını uygulamalarına ekleme olanağına kavuşacaklar.
Hem verimlilik, hem müşteri memnuniyeti artacak
http://www.cognitus.ai/ üzerinden paylaşıma açılan Cognitus API’nin yazılım geliştiriciler başta olmak üzere, insan ve bilgisayar arasındaki iletişimin en iyi şekilde sağlanması hedefiyle çalışan herkesin ilgisini çekeceğini ifade eden Doğan, şunları ekledi: “Pek çok farklı alanda ürün ve servislere katma değer sağlayan Cognitus, yapay zeka yeteğinin, en etkin kullanım alanlarından biri de Müşteri Hizmetleri. Cognitus sayesinde bir ya da birden çok kaynaktan gelen yazılı metinleri daha kısa sürede anlıyor, yönlendiriyor ve cevaplayabiliyoruz.. Müşteri servis yönetiminde bildirimlere hızlı cevap vermek önem taşıyor.. Bu doğrultuda ‘doğal dil işleme’ üzerinde uzun süredir Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz.
Cognitus sayesinde, firmalar hem maliyetlerini azaltacaklar, hem verimliliklerini arttıracaklar. Müşteri taleplerinin doğru ve hızlı analiz edilmesi dolayısıyla, müşteri memnuniyeti artacak, satış süreçleri kısalacak.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.