Ana sayfa BT Gündem eTR ödülleri sahiplerini buldu

eTR ödülleri sahiplerini buldu

134
0

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen 4. eTR Kongresi, 13 Aralık’ta, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in katılımıyla Ankara’da Sheraton Convention Center’de gerçekleşti. Toplam 26 projenin başvurduğu ve 11 projenin finale kaldığı eTR Ödülleri’nde kazananlar, ödüle başvuran ancak finale kalamayan projelerin kurum temsilcileri (her kurumdan bir kişi olmak üzere) ve eTR Ödülleri Yürütme Kurulu tarafından belirlenen kişilerden oluşan değerlendirme jürisi tarafından elektronik ortamda yapılan oylama ile belirlendi.

Kamudan kamuya eHizmetler kategorisinde T.C Başbakanlık- Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER), Kamudan iş dünyasına eHizmetler kategorisinde Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı-SSK Sağlık Ödemeleri Sistemi Projesi, kamudan vatandaşa eHizmetler kategorisinde ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü-Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) ödül alan projeler oldu.

TÜSİAD ve TBV tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen eTR Kongresi kapsamında gerçekleşen 3 farklı oturumda; eDevlet uygulamalarında dünyadaki son eğilimler, Türkiye Bilgi Toplumu Stratejisi, eİmza, eSağlık ve mobil devlet çözümleri tüm boyutlarıyla tartışıldı.

e-Dönüşüm Türkiye projesiyle, bilgi toplumu stratejisinden teknik altyapı ve güvenliğe, insan kaynaklarının eğitiminden yasal altyapıya, e-devletten e-sağlık ve e-ticarete kadar çeşitli alanlarda orta ve uzun vadeli strateji ve hedefler ortaya konduğunu hatırlatan TÜSİAD Başkanı Sabancı ”e-Dönüşüm Türkiye projesi kapsamında hazırlanan bilgi toplumu stratejisi,
2010 yılı itibariyle devlet hizmetlerinin yüzde 70’inin elektronik ortama
aktarılmasını hedeflemektedir. Stratejinin hayata geçirilmesi halinde 30 yıl sonra istihdamda yüzde 0.6, iş gücü verimliliğinde yüzde 1.4 ve GSMH’de yüzde 2 artış öngörülüyor. Bilgi toplumu stratejisi acil eylem planındaki 111 eylemin hayata geçirilmesinin, kamu, iş dünyası ve vatandaşın hayatını kolaylaştırıcı önemli etkiler yaratması beklenmektedir” dedi.