Ana sayfa BT Gündem Evlere Internet’ten sonra KOBİ’lere Internet Seferberliği

Evlere Internet’ten sonra KOBİ’lere Internet Seferberliği

111
0

Küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) bilişim teknolojilerinden faydalanmasını hedefleyen ”KOSGEB Tek Hedef Projesi”nin tanıtımı Ankara’da gerçekleşti. ”KOSGEB Tek Hedef Projesi” olarak adlandırılan ve ilk etapta 57 bin KOBİ’yi hedef alan projede Türk Telekom tarafından 1 yıl
süreyle ücretsiz web alanı ve e-posta hizmeti desteği, Türk Telekom’un iştiraki olan TTNet tarafından da 2 aylık ücretsiz ADSL ve ücretsiz modem hizmeti verilecek.

KOSGEB ve Türk Telekom’un bu projesinden ise imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren ve KOSGEB saha taramasına dahil edilmiş bütün işletmeler yararlanabilecek. Projenin yaklaşık maliyetinin 50 trilyon lira düzeyinde olması bekleniyor

Projenin gerçekleştirilmesinde İntel, Microsoft ve Yurtiçi Kargo bulunuyor.
Casper, Arnitech, İnfronic, Data Teknik de tedarikçi firma olarak projeyi
destekleyecekler.

Tanıtım toplantısında konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Türkiye’nin sanayi toplumu olmak için
geciktiğini ancak çok büyük gayretler sarf ettiğinin altını çizerek bu küçük kuruluşların teknoloji ihtiyaçlarının karşılanmaya çalışıldığını bu nedenle teknoloji merkezleri kurduklarını, sanayi tezleri projelerini hayata geçirmeye başladıklarını söyledi.
Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanvekili Bayram Mecit, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşürken, bilim veteknoloji ve sanayinin birleştiği bir çağa girdiğini ifade ederken Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Emin Başer ise ”Bilgi toplumu olmak hayati bir önem arz etmektedir” diyerek halen bilgisayar kullanımı ve sahipliğinin 3 milyonu hanelerde olmak üzere 7 milyon olduğu ülkemizin yüzde 43 penetrasyon oranı olan Avrupa’nın gerisinde olduğunu belirtti.