Facebook sohbet odasını Microsoft’un Skype’ı ile güçlendirdi

Kullanıcılarına daha kolay ve kusursuz bir iletişim platformu sunmak için ‘Mesajlar’ arayüzünü devamlı geliştiren Facebook, “Video Araması” (Video Calling) ve “Grup Sohbeti” (Group Chat) özelliklerini de devreye soktu. Facebook ayrıca “Sohbet” (Chat) bölmesinin tasarımında da kullanıcılarına kolaylık sağlayacak yenilikler yaptı.Yeni uygulamaları geliştiren ekipteki mühendislerden Philip Su, Facebook’un blog sayfasında yer alan yazısında “Video Araması” (Video Calling) ve “Grup Sohbeti” (Group Chat) özelliklerinin devreye girişini duyurdu ve ilk bilgileri paylaştı: http://blog.facebook.com/blog.php?post=10150223135777131

“Video Araması” (Video Calling)
Skype işbirliğiyle hayata geçirilen yeni “video araması” özelliği, Facebook kullanıcılarına sohbet penceresinin hemen üzerinde yer alan ‘video araması başlat’ (video call) düğmesine tıklayarak bir arkadaşıyla anında görüntülü görüşme yapabilme olanağı sağlıyor.

Video araması özelliğini kullanmak için üyelerin ayrıca bir program yüklemesi gerekmiyor. Bir seferlik yapılan kurulumdan sonra tek bir tıkla kullanıcılar arkadaş listesinde yer alan ve o sırada çevrimiçi olan kişilerle anında görüntülü sohbet edebiliyor. Görüntülü arama çağrısı yapılan kişiden cevap gelmemesi durumunda çağrıyı yapan kişi aradığı kişiye görüntülü mesaj bırakabiliyor. Dahili veya harici kamerası olmayan kişiler de görüntülü görüşmeye sesleriyle katılabiliyor.

70’ten fazla dilde hazırlanan ve ilk aşamada bir grup üyenin kullanımına sunulan görüntülü arama uygulaması kısa bir süre içinde sayıları 750 milyonu geçen tüm Facebook üyelerinin kullanımına açılmış olacak.

“Grup Sohbeti” (Group Chat)
Facebook’un ‘Mesajlar’ arayüzüne eklenen diğer yeni özellik “grup sohbeti”, kullanıcıların ‘aynı anda birden fazla arkadaşla’ yazılı sohbet etmesine olanak tanıyor. Herhangi bir arkadaşla sohbet edilirken ‘Sohbete Arkadaş Ekle’ seçeneği tıklanarak sohbet edilen kişi sayısı arttırılabiliyor ve böylece bir sohbet grubu oluşturulabiliyor. Böylece, kullanıcıların arkadaşlarıyla hangi filme gidecekleri, akşam ne yiyecekleri gibi grup planlarını birlikte yapmaları kolaylaşıyor.

Geçmiş grup sohbet yazışmalarına, tıpkı diğer sohbet yazışmaları için olduğu gibi mesajlar bölümünden ulaşılabiliyor.

“Sohbet” (Chat) bölmesinin yeni tasarımı
‘Sohbet’ bölmesinin yeni tasarımı, kullanıcıların en çok mesajlaştığı arkadaşlarını Facebook sayfalarında her an görebilecekleri şekilde listeleyen bir kenar çubuğu içeriyor. Yeni bir sohbet başlatmak için arkadaş bulmayı kolaylaştıran bu uygulamayla üyeler arkadaşlarına –o anda Facebook’ta olsun olmasın- istedikleri mesajı iletebiliyor. Uygulama, aynı zamanda, mesaj gönderilen kişiye kendi tercih ettiği yolla (MMS, e-posta vb) mesajlarını alma imkanı veriyor.

Kenar çubuğu üyenin kullandığı tarayıcı programının pencere boyutuna uyum sağlıyor ve pencere yeteri kadar açık olduğunda otomatik olarak görülebiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu