Facebook, Türkiye’ye temsilci atamayacak

1 Ekim'de yürürlüğe giren Sosyal Ağ yasasına ilişkin olarak Facebook, belirlenen kurallara uyarak Türkiye için bir temsilci atamayacağını bildirdi. 

1 Ekim’de yürürlüğe giren Sosyal Ağ yasasına ilişkin olarak Facebook, belirlenen kurallara uyarak Türkiye için bir temsilci atamayacağını bildirdi. 

Siber haklar ve özgürlükler konusundaki çalışmaları ile dikkat çeken Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Facebook tarafından arandığını, yeni yasaya ilişkin olarak Facebook’un bir zorunluluk olarak öne sunulan Türkiye’de temsilci atama kriterini yerine getirmeyeceklerini bildirdiğini iddia etti. Facebook, Prof. Dr. Yaman Akdeniz ile birlikte pek çok sivil toplum kuruluşuna da bildirimde bulundu.

Facebook gelmezse Twitter da Google da gelmez

Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Sosyal Ağ Yasasının emrettiği temsilciyi Facebook’un atamayacağını söyledi.

Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu bilgiyi doğrudan Facebook’tan edindiğinin altını çizerken

Bu duyurunun kaynağı Facebook’un kendisidir. Sivil toplum temislcilerine bugün itibarı ile Facebook bu kararını açıklıyor. Beni de aradılar. Dolayısıyla, bu “bir duyum” değil, bildirimdir.

dedi.

Akdeniz, Twitter ve Google’ın ne yapacağı merak edilirken Facebook’un aldığı kararın diğer sosyal medya devlerinin kararlarını da etkileyeceğini düşündüğünü ifade ettti.

Sosyal Ağ Yasası Ne getiriyor?

İfade Özgürlüğü Derneği tarafından hazırlanan infografikte, 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe giren ve 2 Ekim’de Usul ve Esasları Resmi Gazete’de yayımlanan yasa ile ilgili süreçler ve bu süreçlerde sağlanması gereken kriterler yer alıyor. Kriterlere uymayanlara karşı uygulanacak yaptırımların da zaman dilimleri paylaşılıyor.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu