Ana sayfa BT Gündem FBI suçluları daha kolay bulacak

FBI suçluları daha kolay bulacak

91
0

ABD Adalet Bakanlığı, Federal Araştırma Bürosu (FBI), DNA İndeks Sistemi’yle bütünleştirilmiş yeni nesil (NGCODIS) arama motorunun geliştirilmesi ve kullanımı için Unisys’i seçti. Yapılan sözleşme uyarınca Unisys, FBI’a yazılım geliştirme, kullanma ve duruma uygun operasyon ve bakım – destek hizmeti verecek. Çözümün FBI’a sağlayacağı başlıca yararlar arasında ölçeklenebilirlik ve esneklik var. Bu iki özellik DNA eşleştirme ve ilgili teknolojilere artan talebe cevap verebilecek. Ayrıca, Unisys çözümü özel bir arama motoru teknolojisi kullanacak ki, bu da DNA eşleştirme süreçlerini büyük ölçüde hızlandıracak.

NGCODIS çözümü kullanıcılarına, insanlara ait tanımlanamamış kalıntıları biyolojik benzerleriyle eşleştirmeyi sağlayan gelişmiş bir analiz yapma şansı sağlarken, zanlının belirsiz olduğu durumlarda çözüm sağlamasını da kolaylaştıracak.

Suçlu dosyaları ulusal ve uluslararası çapta ilişkilendirilebilecek.

Çözüm, FBI laboratuarının federal, genel ve yerel laboratuarlarda ayrı tutulan DNA profillerinin paylaşılmasını ve karşılaştırılmasını sağlıyor. Bu da suçlu dosyalarının ulusal ve uluslararası çapta birbiriyle ilişkilendirilmesine imkan verecek.

Şu anda (126 yerel, 52 eyalet sistemine dahil olmak üzere) toplam 178 ulusal DNA indeks sistemine katkıda bulunan ve FBI, ABD Ordusu ve Porto Rico’yu içine alan laboratuar mevcut. Veritabanında yaklaşık 3.7 milyon suçla ilgili veya suça karışmış kişinin profili ile 150.000 adli profil var. 2006 Ağustos ayına kadar, CODIS 49 eyalette ve iki federal laboratuarda 38.295 soruşturmanın yürütülmesine yardım etti.

Sözleşme de 2 yıl sürecek bir baz geliştirme süresi ve buna ek opsiyonlu ilave 2 yıl planlandı. Opsiyon yıllarının tamamının kullanılması durumunda sözleşme değeri 50 milyon doları buluyor.