Ana sayfa BT Gündem Felaketlerde binlerce dolar zarar emeyin

Felaketlerde binlerce dolar zarar emeyin

123
0

Yıldız Bilişim Grubu şirketlerinden Datateknik, dünya genelinde son günlerde peşisıra oluşan doğal afet olayları nedeniyle giderek önem kazanan iş sürekliliği ve veri koruması konusunda geliştirdiği yenilikçi çözümleriyle şirketlere derin bir nefes aldıracak.Deprem, yangın, sel, bina saldırısı gibi felaket olaylarının yanı sıra, planlanamayan donanımsal ya da yazılımsal arızalarla nedeniyle karşılaşılan sorunlar için geliştirdiği felaket merkezi çözümleri ile iş sürekliliğini sekteye uğratmayan Datateknik’in bu alanda her ölçekteki kurum için çözümü bulunuyor.Kurumların felaketten korunma ve iş sürekliliklerini kesintiye uğratmamaları için planlı davranmaları gerektiğini belirten Datateknik Genel Müdürü Cahide Akkuzu; “Şüphesiz ki tüm kurumlar için verinin önemi gün geçtikçe artıyor. Yapılan araştırmalara göre doğal afet ya da plansız aksaklıklara karşı önlem almayan her 5 şirketten iki tanesi faaliyetlerini sürdüremiyor. Kurumların olağanüstü bir durum ve doğal afet sırasında ciddi mali kayıpların yanı sıra itibar, müşteri, pazar kaybı sorunları ile yüz yüze kalmamaları için ‘Felaket Merkezi’ yatırımlarını bugünden planlamaları gerekiyor” açıklamasını yaptı.
“1 SAATTE MİLYON DOLARLIK KAYIP OLABİLİR”
İş sürekliliği konusunda önceden yatırım yapmayıp doğal afet, saldırı ya da arızalarla karşılaşan şirketlerin sadece bir saatte milyon dolarlık kayıplarla karşılaşabileceğine dikkat çeken Akkuzu, “Yapılan ölçümlemelere göre felakete uğramış bir şirketin bir saatte uğrayacağı kayıp milyon dolarlar seviyesinde olabiliyor. Bu nedenle kurumların sahip oldukları varlıkların farkında olması ve oluşabilecek felaket senaryolarını düşünerek gerekli önlemleri alması gerekiyor” dedi.

Şirketlerin sadece bilançolarındaki varlık kalemleri değil, entelektüel sermayeye de sahip olduklarının altını çizen Datateknik Genel Müdürü Cahide Akkuzu; “Günümüz dünyasında büyük küçük tüm şirketler bilgi teknolojileriyle çalışıyor. Bu anlamda iş yapma şekilleri, metodolojiler, müşteri bilgileri ve bilişim ortamında saklanan tüm veriler bu entelektüel sermayeler arasında. Dolayısıyla şirketlerin gelecekte bir sürprizle karşılaşmamaları için bilişim teknolojileri alanında da kendilerini korumaya ihtiyacı var. Datateknik olarak sistem entegrasyonundan yeni nesil datacenter çözümlerine, yedekleme çözümlerinden sistem odası, felaket merkezi altyapı tasarımı, erişim kontrol ve fiziksel güvenlik sistemi, bakım ve saha hizmetlerine kadar bu alandaki uçtan uca tüm ihtiyaçlarını karşılayıp seçme hakkı tanıyan, açık, esnek entegre çözümler sunuyoruz” dedi.