Fiber internet pazarına Türkiye liderlik edecek

Fiber optik teknolojisiyle ilgili EMEA bölgesinin en önemli konferansı FTTH Forum, Lizbon, Barselona ve Budapeşte’nin ardından 7-8 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Fiber teknolojisinin Türkiye’de ilk kez uluslararası boyutta ele alındığı ve Turkcell Superonline’ın stratejik partner olarak desteklediği forumun ilk gününde, sektörden katılımcılar, maliyet, pazar ve gelirler üzerine atölye çalışmaları yaptılar. Forumun ikinci günündeki konferans ise iletişim teknolojileri alanında Türkiye’den ve dünyadan uzman isimlerin konuşmalarına sahne oldu.

HanseCom Genel Müdürü Hassan Claussen’in ev sahipliği yaptığı FTTH Forum’da Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Google Fiber yarışmasını kazanan Kansas City  proje yöneticisi Aaron Deacon ve dünyada dijital şehirler arasında başı çeken Amsterdam FTTH projesi strateji danışmanı Frans Anton Vermast konuşmacılar arasında yer aldı.

Claussen: “Türkiye fiber internet pazarının lideri olma yolunda hızla ilerliyor.”

Hassan Claussen, konuşmasında forumu İstanbul’da gerçekleştirmelerinin nedenini, “Türkiye’nin fiber alanında çizdiği başarılı grafiği yakından takip ediyoruz. Bu yıl FTTH Forum’u İstanbul’da düzenlemeye karar vermemizde Avrupa FTTH Konseyi’nin raporuna göre Türkiye’nin Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olması etkili oldu” şeklinde açıkladı.

İstanbul’un özellikle konferansa Ortadoğu, Körfez ve Kafkas ülkelerinin katılımını çekmek için önemli bir lokasyon olduğunu belirten Claussen, “Öngörülerimizde yanılmadık ve stratejik ortağımız Turkcell Superonline’ın da katkılarıyla İstanbul’daki etkinliğimizden katılım anlamında çok olumlu bir geri dönüş aldık. Gelecek yıl da Türkiye’yi ajandamıza almayı planlıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin eve kadar fiber hizmeti konusunda en hızlı büyüyen ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Claussen, “Her ne kadar İskandinav ülkeleri pazarda lider konumda olsa da Türkiye, gerek abone sayısı gerekse penetrasyon açısından son yayınlanan raporlarda İtalya, İspanya gibi ülkelerin önünde yer alıyor. Turkcell Superonline ve diğer servis sağlayıcılar Türkiye’de fiber alanında hatırı sayılır yatırımlar yapıyorlar. Fibere milyarlarca Euro yatırım yapan bir ülke olarak Türkiye’nin yakın zamanda Avrupa’da FTTH pazarına liderlik eden ülkeler arasında yer almasını bekliyoruz” dedi.
 
Erkan: “Kansas City test aşamasında, biz 12 fiber şehrimizde2 yıldır 1000 Mbps hız veriyoruz”  

Konferansın stratejik ortağı Turkcell Superonline’ın Genel Müdürü Murat Erkan, fiber alanında yaptıkları yatırımları Türkiye’nin geleceğine yapılmış yatırımlar olarak gördüklerini belirterek şunları söyledi:

“Turkcell Superonline olarak fiber alanındaki yatırımlarımıza başlarken uluslararası operatör olmak için yola çıktık. Türkiye’de henüz fiber internet konuşulmazken, hedefimiz daha en başta, sadece Türkiye’ye fiber optik yatırımı yapmak değil, aynı zamanda İstanbul’u dünyanın internet üssü haline getirmekti.  Bunu da bugün 31 bin km’ye yakın fiber optik ağımız üzerinden, Ortadoğu ve Avrupa’da gerçekleştirdiğimiz işbirliklerimizle gerçeğe dönüştürüyoruz. Sadece 4 yıl gibi kısa bir sürede 75 ile değen son teknoloji bir omurga inşa ettik ve şimdi yeni eklenen Trabzon ve Kayseri illerimizle birlikte 12 şehirde 1 milyon 200 binden fazla haneye fiber internet hizmeti verebilir hale geldik. Evlere kadar sunduğumuz saniyede 1000 Mb hızında internetle, Türkiye’yi dünyada bu hizmeti sunan birkaç ülkeden biri haline getirdik. ABD’de Google’ın sadece tek kentte deneysel olarak verdiği saniyede 1000 Mb fiber interneti,  Turkcell Superonline olarak Türkiye’de 12 şehirde 2 yıldır verebilir durumdayız” dedi.

Tüm bu yatırım ve başarıların FTTH Forum gibi Avrupa’da ilgiyle takip edilen önemli bir etkinliğin İstanbul’a gelmesine vesile olduğu için çok mutlu olduklarını belirten Erkan, “Yatırımlarımızla Türkiye, dünya fiber liginde söz sahibi ülkelerden biri oldu ve uluslararası yarışta en güçlü rakiplerini bile geride bırakarak teknolojide liderliğe oynar bir konuma yükseldi. Bu anlamda değerli misafirlerimizin Türkiye ve firmamızla ilgili övgü dolu sözleri de hem bizi çok gururlandırdı, hem de ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizi bize bir kez daha hatırlattı” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.