Fiberde ortak altyapıya, Türk Telekom CEO’sundan mobilde ortak altyapı resti

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, TELKODER’in 9. Olağan Genel Kurulu’nda, Telkoder’in öncülüğünde hataya geçirilmek istenilen Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ)’ne karşı, mobil baz istasyonlarında ortak altyapı isteğini dile getirdi. İşte Türk Telekom CEO’su Doany’nin, TELKODER Genel Kurulu’ndaki konuşmasından önemli notlar

Mükerrer yatırımların kaynakları boşa sarf edeceği konusuna katılıyorum. Ancak bu mobil yatırımlar için de geçerli. Dolayısıyla mobilde de bir paylaşım ve ortak altyapı yaklaşımı değerlendirilmeli.

“Türkiye’nin uyguladığı kamu-özel sektör ortaklığı yaklaşımının sonucunda, hem altyapının sahipliği devlette kalıyor hem de devlet gelir elde ediyor. Elde edilen gelir anlamlı seviyede. Çünkü Türkiye’de operatörlerden yıllık alınan lisans ücreti ve vergiler, dünyanın diğer ülkelerine kıyasla oldukça yüksek. Bu noktada kamu menfaati, otomatik olarak gözetilmiş oluyor. Bir diğer önemli nokta da, pazarda adil rekabetin sağlanması ve tüketicinin en uygun fiyata ürün ve hizmetleri alabilmesi. Rekabet ile tüketiciye en uygun fiyatlı ürün ve hizmetlerin ulaştırılması sağlanıyor ve burada da kamu menfaati gözetiliyor.
Yatırımcıların sektöre yaptığı yatırımın karşılığı olarak, yatırımcılar ve hissedarlar da kazanç sağlamalı. Burada haklar ve menfaatlerin dengesini sağlamak, hepimize eşsiz fırsatlar sunacaktır. Nihayetinde altını çizmek istediğim nokta şu ki; operatörlerin kullandığı altyapı devlete ait, bu imtiyazlar ve lisanslar yoluyla sağlanıyor.”
“Türk Telekom olarak, TELKODER’in öncülüğünde başlatılan Ortak Altyapı Şirketi çalışmasını önemli buluyoruz. Bir kamu şirketi olan Kablonet de bu işbirliği içerisinde yer alıyor ve biz de Kablonet’e sunduğumuz altyapı vesilesiyle dolaylı olarak OAŞ projesini desteklemiş oluyoruz.”
“Ortak Altyapı Şirketi önemli bir inisiyatif. Türk Telekom olarak BTK’nin sınırlarını çizdiği ve kurallarını koyduğu şekilde tamamen maliyet ayrımı esasında altyapımızı paylaşmaya devam edeceğiz.
Bundan ayrı olarak, toptan seviyede, özellikle gelişmekte olan bölgelerde ücret oranlarını tekrar değerlendirebiliriz; daha küçük alternatif işletmecilere pozitif ayrımcılık yoluyla destek olabiliriz ve bu konularda birlikte çalışmaya hazırız.”

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu