Ana sayfa BT Gündem Fiberde Türk Telekom’a karşı ortak altyapı şirketi

Fiberde Türk Telekom’a karşı ortak altyapı şirketi

233
0

Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ve TELKODER üyesi operatörler fiber altyapıda ortak bir şirket kurmak ve yatırım yapmak üzere görüşmelere başladıklarını açıkladılar. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’de son dönemde gerekliliği çok sayıda operatör tarafından gündeme getirilen ve sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenen Ortak Altyapı Şirketi’nin (OAŞ) kurulması için karar alındığı açıklandı.
Toplantıya katılan şirketler ve Telkoder üyelerinin yanı sıra Türk Telekom’un da bu yapı içerisinde olması için davet ettiklerini belirten TELKODER Başkanı Arıak “Kendileri, bu yapı içerisinde olmak istemedi. Sebebini kendilerine sormak gerekir” dedi.

Herkese eşit mesafede bir şirket
Daha ismi belirlenmeyen şirket, Turkcell’in, TURKSAT’ın ve Vodafone’un elinde bulunan fiber optik ağ altyapısını, doğrudan şirketler tarafından kiralayarak, isteyen herkese, eşit olanaklar dahilinde tekrar kiralayacak. BTK’nın 2016 yılı ilk çeyrek raporuna göre Türk Telekom’un elinde toplam 214 bin 395 km fiber altyapı bulunurken, Turkcell, TURKSAT, Vodafone ve Telkoder üyesi diğer işletmecilerin sahibi olduğu fiber altyapı uzunluğu 58 bin 155 kilometre. Alternatif işletmecilerin elindeki fiber uzunluğunun neredeyse 2/3’ü (35 bin 621 km) tek başına Turkcell’in elinde bulunurken, TURKSAT’ın 4.500 km uzunluğunda altyapısı bulunuyor. Diğer 18 bin kilometre uzunluk da Vodafone ve TELKODER üyesi ve üyesi olmayan diğer 70 küsür alternatif işletmecinin elinde bulunuyor.
Şirket kurulduktan sonra şirketin yönetim kurulunda bağımsız yöneticiler faaliyet gösterecek ve şirket cüzi kar marjı ile herkese aynı fiyatlardan hizmet verecek. Türkiye’de fiber alanında yapılması gereken 30 milyar liralık altyapı yatırımının büyük bir kısmını da bu şirket gerçekleştirecek.
Ancak burada, mevcut işleyişe göre “zararlı” çıkacak operatörler de olacak. Örnek olarak Turkcell ve Vodafone’u gösterebiliriz.
Vodafone Türkiye, yeterli fiber altyapısı olmadığı için mevcut durumda, abonelerine hizmet sunabilmek için Turkcell ve Türk Telekom’dan hizmet alıyor. Ortak Altyapı Şirketi içinde olmayı kabul etmiş olan Turkcell ile ilişkisinden örnek verelim.
Vodafone,  Turkcell’e altyapısını kullanmak için aylık 100 TL ödüyor diyelim. Ortak Altyapı Şirketi kurulunca, Vodafone, Turkcell’den hizmet almayacak. Turkcell, tüm altyapısını Ortak Altyapı Şirketi’ne kiralayacak.  OAŞ, ise cüzi bir kar ile, diyelim 105 TL ile bunu Vodafone’a kiralayacak.
Ancak, bu durumda ya Turkcell ya da Vodafone yeni yapıda zarar edecek. Çünkü aradaki 5 TL, birisinden çıkmak zorunda. Sanırım bu rakamı da iki operatör bölüşecekler.

ORTAK AÇIKLAMA ŞU…
Ortak Altyapı Şirketi kurulması ile ilgili olarak, toplantıya katılan şirketler şu açıklamaya imza attılar.. işte o açıklama.

Ülkemizde var olan telekomünikasyon altyapılarının en etkin şekilde kullanılması ve geliştirilmesi, sektördeki tüm şirketlere sektör altyapısının en uygun şartlarda ve adil olarak sağlanması ve mükerrer yatırımlarla kaynakların boşa harcanmaması için Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat şirketlerinin ve telekomünikasyon sektöründeki diğer şirketlerin en geniş kapsamda katılımının sağlanacağı bir “Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ)” kurulması konusunda çalışmalara başlanacaktır. Söz konusu çalışmalar başta Rekabet Kanunu ve Elektronik Haberleşme Kanunu olmak üzere ilgili mevzuatta öngörülen tüm düzenlemelere, izinlere ve yetkilendirme şartlarına uygun bir şekilde yürütülecektir. Hükümet Programında da yer alan ve Sayın Başbakan’ın ülkemizi sayısal geleceğe taşıma amacı doğrultusunda, hızlı internet hizmetlerinin daha yaygın, uygun fiyatlarda ve kaliteli koşullarla kullanıcılara ulaştırılmasını temin edecek, tüm sektörün katılımına açık olan bu hayati girişime, kamunun ve özel sektörün uyum içinde, ülkemizin geleceği için gerekli desteği vereceğine olan inancımız tamdır. Toplumumuzun en geniş siyasi ve sosyal kesimlerinin desteğinin de yanımızda olacağına inanıyoruz. Bu girişim, zor günlerden geçen ülkemizde geleceğe olan güvenimizi ve yatırım kararlılığımızı göstermektedir.’’

İSİM ARANIYOR

Önümüzdeki yıl başına kadar faaliyetlerine başlaması beklenilen Ortak Altyapı Şirketi için henüz isim de bulunmuş değil. TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, isim arama safhasında olduklarını dile getirirken önerilere de açık olduğunu söyledi.

Eğer kurulacak Ortak Altyapı Şirketi için isim öneriniz varsa  #OAS hashtag’i ile @telkoder2002’yi de mention atarak öneride bulunabilirsiniz.