Ana sayfa BT Gündem FiberOnline’a da kota geldi

FiberOnline’a da kota geldi

108
0

Türk Telekom’un ADSL’e uyguladığı adil kullanım limitinden sonra SuperOnline da Quiknet isimli fiber internet hizmetlerinde 15 Nisan 2010’dan sonra kota ve adil kullanım limiti uygulaması başlatıyor. SuperOnline’dan yapılan açıklamaya göre kullanıcıların bağlantı hızının 5 katı kadar Gigabit miktarında indirme, ve 10 katı kadar Gigabyte yükleme hakkı bulunuyor. Bu miktarın aşılması durumunda kullanıcıların hızları bir sonraki fatura dönemine kadar 512 Kbps indirme ve 128 Kbps yükleme hızlarına düşürülecek.

Buna göre 10 Mbit bağlantı hızına sahip kullanıcılar 50 Gigabyte, 20 Mbit bağlantı hızına sahip kullanıcılar 100 Gigabyte, 50 Mbit bağlantı hızına sahip kullanıcılar 250 Gigabyte ve 100 Mbit bağlantı hızına sahip kullanıcılar da 500 Gigabyte veri indirme hakkına sahip olacaklar. Daha fazla veri indirmek isteyenlerin hızı ise 512 kbps’a yani ödenilen bağlantı hızının binde 5’ine kadar indirilecek.

Türk Telekom başlatmıştı

Genişbant internet erişiminde adil kullanım limiti uygulamasını ilk olarak geçtiğimiz yıl Türk Telekom 8 Mbps’e kadar hızlara ulaşan tarifesinde uygulamaya koymuştu. TTnet başta olmak üzere tüm ADSL servis sağlayıcılar tarafından tüketicilerin beğenisine sunulan bu tarifede kullanıcılar 15 Gigabyte veri indirme miktarı ile sınırlandırılıyor. Daha fazlası ise 512 Kbyte hızda indiriliyor.

Mevcut abonelerin durumu belirsiz

Bu açıklamadan önce sınırsız hizmet sözleşmesi imzalamış olan abonelerin durumu ise belirsiz. SuperOnline ile sınırsız hizmet almak üzere sözleşme imzalayan kullanıcıların, sözleşme şartlarındaki bu değişikliklerden etkilenmemesi gerekiyor. Uzmanlar mevcut sözleşmelerde meydana getirilen değişikliklerin kullanıcıları etkilemeyeceği fikrini savunurken “Daha önce çeşitli telefon operatörleri de daha önce sattıkları hizmetlerin şartlarını değiştirdi. Ancak mahkeme kararları bu sözleşmelerin ilk günkü haliyle kalması gerektiğini ortaya koydu. Böyle bir durumda tüketici mahkemelerinde de benzer sonuçların ortaya çıkması muhtemel” diyorlar.