Flash mobili terk eyledi

Dijital görüntüleme alanında endüstrinin standartlarını belirleyen Adobe, pek sürpriz olmayan bir açıklama ile Flash Player’ın yeni bir sürümünü artık yayınlamayacağını duyurdu. Böylece tablet gibi mobil cihazlarda kullanılan Flash Player’ın 10.2 sürümü ile Adobe’nin Flash serüveni de sonlanmış oldu. Adobe’nin şu ana kadar mevcut Flash sürümlerinin yüklendiği ve yükleneceği cihazları desteklemeye devam edeceğini açıklamış olmasına karşılık bilişim endüstrisi bu kararı bekliyordu.

Endüstrinin lider grafik yazılımları üreticisi Adobe’nin, geniş Flash uygulama geliştirici tabanına rağmen, bu radikal kararı almasının arka planında Flash uygulamaların birçok işletim sisteminde yarattığı bellek yönetim sorunları önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle iPad üzerinde kullanılan web tarayıcı Safari’de Flash’ın başından itibaren desteklememesi, Apple’ın teknoloji vizyonunu bir kez daha doğrulamış oldu. Steve Jobs’ın başından itibaren aldığı bu karar, Apple açısından bir ilk değil. Daha önce de Jobs, sistemlerden disket sürücüyü kaldırmak gibi radikal bir karar almıştı.

Masaüstü sistemlerde bile tarayıcıların ve uygulamaların zaman zaman çözmesine yol açan sorunları önceden gören Apple tasarımcıları, iPad’in tablet performansını düşürecek bu tür teknolojilerden uzak duruyordu. Adobe bu kararından sonra web tarayıcılar için geliştirilen yeni HTML5 standardı üzerine daha fazla odaklanma olanağı bulabilecek.

Günümüzün en gelişmiş web teknolojilerini bünyesinde barındıran HTML5 standardı, gerek grafiksel, gerekse işlevsel açıdan kullanıcıya ve web tasarımcısına yepyeni ufuklar açıyor. Yine Adobe tarafından sunulan araçlarla geliştirlebilen HTML5 web sayfaları Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera gibi tarayıcıların güncel sürümlerinin yanı sıra Google Chrome ve Safari gibi en gelişmiş tarayıcıların yeni sürümleri üzerinde başarılı şekilde çalışıyor.

Tablet teknolojisinin önde gelen ürünü iPad 2, kolay çökmeyen yapısı ve zamanının önünde giden gelişmiş teknolojisiyle, kullanıcılarının bütün beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. AppStore’da şu anda indirilmeye hazır bulunan 500 binden fazla iPhone, 140 binden fazla iPad yazılımı ve zengin iCloud servisleri ile genişleyen kullanım olanakları, tablet kullanıcılarını, sınır tanımayan iPad 2 dünyasına her geçen gün daha çok bağlıyor. Türkiye’nin dijital yaşam koçu Bilkom’un desteği ve garantisiyle bireylerin gün boyu kullanmaktan vazgeçemediği iPad 2, bireylere daima farklı ve güncel olmanın da yolunu açıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu