Ana sayfa BT Gündem Fransız demiryollarının tek telekomünikasyon tedarikçisi Nortel

Fransız demiryollarının tek telekomünikasyon tedarikçisi Nortel

87
0

Fransa demiryolu ağının sahibi ve işletmecisi olan Réseau Ferré de France (RFF), kamu-özel sektör ortaklığı kapsamında ulusal demiryolu ağında kullanılacak telekomünikasyon teçhizatının tek tedarikçisi olarak Nortel’i seçti. Nortel tarafından sağlanacak demiryolu iletişim ağı RFF’nin, ülke çapındaki klasik ve hızlı tren hatlarının işletimini, gelişmiş ses ve veri servisleriyle desteklemesini sağlayacak.RFF demiryollarında 2006 yazından bu yana Nortel’in Mobil Anahtarlama Merkezi (MSC –Mobile Switching Center) çözümüne dayanan omurga iletişim ağını kullanıyor. Kurulacak yeni ağ, Paris – Bar le Duc arasında uzanan Doğu Fransa demiryolu hattı da dahil olmak üzere, mevcut Fransız ulusal telsiz ağını destekleyecek. Halen kullanımda olan bu hattın Paris – Strasbourg arasındaki yüksek hızlı bölümü 2007 ortalarında açılacak. GSM-R (Demiryolu GSM) ağı için yapılan kamu-özel sektör ortaklığı, RFF için bir ilk olurken, GSM-R ağlarının finansmanı, kurulumu, işletilmesi ve bakımı için yenilikçi bir yöntem sunuyor. Bu ortaklık, servisin mevcut altyapı üzerinde çalışabilirliğini ve devamlılığını korurken, RFF’nin merkez ile tren arasındaki telsiz sisteminin modernizasyonunu hızlandırmasını sağlayacak.
RFF Proje Uygulamaları Direktörü Jean-Marc Charroud konuyla ilgili şunları söyledi: “Nortel’le yaptığımız işbirliği sayesinde uygulama ve işletme maliyetlerini kontrol altında tutarken, operasyon için gerekli tüm gerekleri karşılayan, modern ve birlikte çalışabilme yeteneğine sahip bir altyapı kurma çalışmalarını hızlandırabileceğiz. İletişim sistemimizi geliştirerek, sunduğumuz hizmetlerin güvenilirliğini ve güvenliğini artırıyor, demiryolu çalışanlarımız arasındaki iletişimi güçlendiriyor, demiryolu şirketlerine ve müşterilerine yeni servisler sunabiliyoruz”.
Nortel Güney Avrupa ve Afrika Başkanı Michel Clement, bu yeni işbirliğinin Fransa demiryolu ağına ses ve veri servislerini sağlamak için RFF ile 2003’te başlattıkları işbirliğinin bir diğer aşaması olduğunu belirterek, “GSM-R ağlarının kurulumu konusunda dünya çapında benzersiz bir deneyime sahip olan Nortel tümüyle GSM’e odaklanmıştır. RFF ile birlikte bu kadar yol aldıktan sonra gerçekleşen bu yeni kamu-özel sektör ortaklığı, Nortel’in RFF’nin sektörel amaçlarını gerçekleştirmesine ve bu projeyi gerçek bir başarıya dönüştürmesine yardımcı olması için büyük bir fırsattır” dedi.
GSM-R teknolojisinde dünya lideri olan Nortel, bugüne kadar üç kıtada, 10 farklı ülkede GSM-R ağı kurdu. Bunlar arasında Avrupa’nın en büyük üç demiryolu işletmesi olan RFF, İngiltere’deki Network Rail ve Almanya’daki Deutsche Bahn için gerçekleştirilen ulusal kurulumlar da bulunmaktadır. Kısa bir süre önce
Nortel, Cezayir SNTF (Société Nationale des transports Ferroviaires) tarafından Afrika kıtasındaki ilk GSM-R ağını kurmak için seçildi. Nortel ayrıca TP Ferro için İspanya ve Fransa’yı birbirine bağlayan Figueras-Perpignan yüksek hızlı tren hattında mobil iletişim ağı kuracak.
1992 yılından bu yana GSM-R standartları geliştirme çalışmalarına öncülük eden Nortel, bu standartların geliştirilmesi için Union Internationale des Chemins de Fer (UIC), Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (Europe Telecommunications Standards Institute – ETSI) ile birlikte çalışmaktadır. Nortel, Avrupa Demiryolu Ağları Mobil Telsiz Sistemi’nin (Mobile Radio for Railways Networks in Europe – MORANE) ilk denemesi için donanım sağlamış ve Avrupa Geliştirilmiş Entegre Demiryolu Telsiz Ağı (European Integrated Railway Radio Enhanced Network – EIRENE) GSM-R standardına en büyük katkıyı yapan şirket olmuştur.