Fujitsu 3 işletim sistemini bir sunucuya soktu

Fujitsu’nun ikinci nesil SQ mainframe Kurumsal Sunucuları, ileri teknolojili Intel Xeon x86 işlemci sayesinde ana sistemin sağlam ve güvenilir olmasını sağlıyor. Birleşik sunucu ortamlarına ihtiyacı olan kuruluşlara yönelik SQ200 ile kullanıcılar 3 ana işletim sistemini tek sistemde birleştirebiliyor. Fujitsu Türkiye Sunucu Teknoloji Satış Yöneticisi Emrah Büyüksomer konuyla ilgili şunları söyledi:

“Çalışma zamanı ve güvenilirliği nedeniyle kurumsal kullanıcılar kritik BT faaliyetlerinde ana sistemlere güvenmeye devam ediyor. Hem özel hem de kamu sektörü şirketleri iş süreçleri için kritik olan benzer uygulamalar kullanıyor. Kurumlar için bu süreçlerin kesintisiz bir şekilde tamamlanabilmesi çok önemli. Yeni SQ200 Kurumsal Sunucu ile Fujitsu mainframe güvenilirliğini sunarken, Linux ve Windows işletim sistemlerini de destekliyoruz. Mainframe’in daha da erişilebilir olmasını mümkün kılan bu yeni sunucu, bugünün ve geleceğin veri merkezi olmayı garantiliyor.”

Yüksek ölçekli sanal sunucuları tek merkezden yönetiyor

Intel Xeon işlemcilerini kullanan ilk Fujitsu sunucularının 2008 yılı sonunda pazara sunulmasından sonra, yeni nesil SQ200 sunucusu bu teknolojinin geliştirilmesiyle tasarlandı. SQ200’ün yeni Intel x86 bazlı yapısı, BS2000 / OSD işletim sistemini Linux ve Microsoft işletim sistemleriyle birlikte, yerel BS2000 / OSD sistemine paralel olarak yürütebiliyor. Bu özelliği ile SQ200, Linux ve Windows bazlı, yüksek öncelikli sanal sunucuların host edilmesini sağlayan bir sunucu olarak öne çıkıyor.

Geliştirilmiş özellikleri ile SQ200 daha yüksek performans sunuyor

Fujitsu, Intel MP x86 serisi işlemcilerin kullanımına ek olarak SQ200’ün özelliklerini de geliştirdi. Böylece SQ200, gelişmiş sistem kullanımının yanı sıra XEN bazlı sunucu sanallaştırması için de daha yüksek ölçeklenebilirlik sağlıyor. Oracle ve SESAM veritabanları performansı yükseltilen SQ200, sabit “Tam Zamanında” (Just In Time – JIT) çevirmen ile BS2000/OSD sistemine cevap verme süresi bakımından da hızlanmış bulunuyor.

SQ200’ün 12 modeli arasında tekli CPU sistemleri bulunan modellerden 700 RPF’li (Relative Performance Factor) modele kadar değişik çeşitler yer alıyor. SAN Entegrasyon Paketi ile yeni modeller müşterilerin depolama alan ağlarına kolayca entegre ediliyor. FibreChannel (FC) desteği de Fujitsu ETERNUS DX400 ve DX8000 veri depolama sistemleri için doğrudan, yüksek hızlı bağlantı sağlıyor.

SQ200 Kurumsal Sunucu, Fujitsu’nun 4 sistemli mainframe serisinde orta kademede bulunuyor. Bu serinin başlangıç seviyesi SQ100 ile başlıyor. En üst noktasında ise 5,000 RPF’ye (ortalama 7,5000 MIPS’ye eşit) ulaşabilen SQ210 bulunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu