Fujitsu’dan veri merkezi simulatoru

Fujitsu, veri merkezlerinin güç sarfiyatındaki değişiklikleri anında test edebilen dünyanın ilk simülasyon teknolojisini geliştirdi. Fujitsu Laboratories Limited ve Fujitsu Laboratories Avrupa tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde pek çok sunucunun aynı anda çalıştırıldığı veri merkezlerinde sunucuların çalışma statüleri veya havalandırma sistemlerindeki değişiklikler anında tespit edilebiliyor.

Fujitsu’nun geliştirdiği teknolojiyle bir binanın içerisindeki termal akış, önceden mevcut olan teknolojilerin başarabildiğinden 1000 kat daha hızlı şekilde tespit edilebiliyor. Bu sayede veri merkezlerinin güç sarfiyatı doğru bir şekilde hesaplanabiliyor. Bu yeni teknolojiyle enerji tasarrufuna yönelik çalışmaların etkinliğinin veri merkezinde devreye alınmadan önce test edilmesi de mümkün olacak. Bu yeni simülasyon teknolojisinin veri merkezlerinin güç sarfiyatını ciddi derecede azaltması bekleniyor.

Daha etkin kontrol, daha fazla tasarruf

Veri merkezleri, şirketlerin doğal afet gibi durumlarda işlerini sürdürebilmelerinin yanı sıra enerjiden tasarruf sağlamak için de tercih ediliyor. Veri merkezlerindeki güç sarfiyatının azaltılması ICT (Information and Communication Technologies) donanımları, havalandırma sistemleri ve diğer cihazları hesaba katan, entegre bir yaklaşım gerektiriyor. Sürekli değişen operasyonel profilleriyle veri merkezlerinin ICT donanımlarının ve klima ekipmanlarının çalışma statülerindeki değişikliklerin güç sarfiyatını nasıl etkileyeceğini belirlemek zor oluyor.

 

Havalandırma sistemleri, veri merkezlerinin güç sarfiyatının % 30’unu oluşturuyor. Sistemlerin, sunucuların çalışma statüsüne göre daha etkin bir şekilde kontrol edilmesi, veri merkezlerinde toplamda % 40 daha fazla tasarruf edilmesini sağlayacak.

 

Fujitsu’nun yeni simülasyon teknolojisiyle termal akıştaki ısı derecelerinin ve akış şekillerinin önceden belirlenmesi sayesinde bilgisayarların hızının yükselmesi mümkün oluyor. Tam simülasyon sağlayan teknoloji, ICT donanımı, havalandırma sistemleri ve güç kaynaklarındaki elektrik ve termal akışları modelliyor. Böylece yanılma payı % 5 olan teknolojiyle tüm veri merkezinin doğru bir simülasyonu oluşturuluyor. Teknolojiyi kendi veri merkezlerinde test edecek olan Fujitsu, veri merkezlerinin enerjiyi etkin bir şekilde kullanmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu