Ana sayfa BT Gündem Garanti Bankası CA mainframe ile süreçleri hızlandı

Garanti Bankası CA mainframe ile süreçleri hızlandı

130
0

Yaklaşık 800 şubesi, 3 binden fazla ATM’si ve ödüllü çağrı merkeziyle Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Garanti Bankası, yaklaşık 8 milyon müşterisine kaliteden ödün vermeden sunduğu çok sayıda ve çeşitli inovatif ürün ve hizmetlerle, Türk bankacılık sektöründe öncü ve lider bir konumda bulunuyor. Garanti Bankası, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutabilmek ve hizmetlerini hiçbir aksaklık olmadan sürdürebilmek üzere BT’den en verimli şekilde yararlanıyor. Bu doğrultuda da BT tarafında gerekli görülen tüm yenilikler ve güncellemer sürekli olarak gerçekleştiriliyor.

Garanti Teknoloji Mainframe Sistemi Kıdemli Uzmanı Adnan Can, önemli finansal işlemler ve iş süreçlerinin Garanti’nin ana bilgisayar ortamı tarafından desteklendiğini ve kendilerinin bu ortamı olabildiğince etkili ve ekonomik bir şekilde yönetebilmek için, bankanın manuel süreçlere ve uzmanlık yeteneklerine olan bağımlılığını azaltmak üzere bir proje gerçekleştirdiklerini belirtiyor:

“Ana bilgisayar sistemi bankacılık, sigortacılık, kredi kartları gibi önemli kurumsal ve finansal işlemler kadar, eski uygulamaları da destekliyor. Ana bilgisayar sisteminin kötü yönetilmesi beklenmedik şekilde hizmet kesintilerine neden olabilir ve bu da müşteri sadakatini ve memnuniyetini olumsuz etkileyebilir. Tüm bunların önüne geçebilmek adına CA Technologies çözümleri ile bir proje gerçekleştirdik.”

Adnan Can gerçekleştirilen projenin kendilerine sağladığı avantajları ise şöyle sıralıyor:

“Ana bilgisayar sistemimizin öğelerini basitleştirerek ortam performansını koruyabiliyor ve iş gereksinimlerimizi karşılayacak şekilde, BT kaynaklarımızdan daha iyi yararlanabiliyoruz ve bu da, banka müşterilerine yüksek düzeyde hizmet sunma konusunda büyük bir öneme sahip. CA çözümlerini kullanmaya başlamadan önce, ekibimiz ana bilgisayar sistemi yazılım çözümlerinde değişiklikleri bu hızla yapamıyordu ve bu da ağ bakım ve kurulum programımızı olumsuz etkiliyordu.

CA Technologies sayesinde, sadece kendi düzeltmelerimizi devreye almakla kalmıyor, aynı zamanda herhangi bir sorunla karşılaştığımızda, geriye dönüyor ve sistem yazılımlarımızı geri yükleyebiliyoruz. Buna ek olarak, ekibin yetkili üyeleri artık tek bir tuşu ile güncellemeleri rahalıkla yaparken; eskiden nerdeyse 4 saatte yaptığımız işlemleri sadece 5 dakika gibi inanılmaz kısa bir sürede tamamlayabiliyoruz. CA Technologies çözümlerinin bizlere sağlamış olduğu bu avantajlarla kolay yönetilebilir bir Mainframe sistemine kavuşurken, hız ve verimlilikte de çok büyük kazanımlara sahip olduk.”