Gazeteler Internet’e Fransız kalmasın

Fransız LeFigaro gazetesinin sorularını yanıtlayan Bill Gates önümüzdeki beş yıl içerisinde insanların yarısının gazeteleri web sitelerinden okuyacağını belirtti. Son günlerin flaş çıkışlarıyla ünlü şirketi Google ve 100 dolarlık notebook ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Gates’e göre hızla gelişen teknoloji dünyasında gazeteler de büyük evrim geçirecek. Daha önce baskı ve dağıtım gibi çeşitli sorunlarla karşılaşan gazeteler Internet’i daha etkin kullanmak zorunda. Gates LeFigaro muhabirinin sorduğu sorulara verdiği cevaplarda önümüzdeki beş yıl içerisinde insanların yüzde 40 veya yüzde 50’sinin gazetelerin web sitelerinden okuyacağını, Gazetelerin bu trendte rekabetçi olabilmek için web içeriklerini ön plana çıkartması gerektiğinin altını çizdi.

Bill Gates, Wall Street Journal, New York Times ve The Economist gibi ekonomi ağırlıklı yayınların favori web siteleri arasında olduğunu, tüm bilgisayar ile ilgili yayınları da Internet aracılığı ile takip ettiğini belirterek “Zamanım olmadığı zaman bunları Internet’ten tablet PC’me indiriyorum ve seyahat esnasında okuyorum” dedi.

Gates elektronik ortamda kitap okuyup okumadığına yönelik sorulan soruya verdiği cevapta ise Internet ortamındaki okumalarının kitapları kapsamadığını belirterek “Elektronik ortam, daha çok profesyoneller için eğitim materyalleri, kullanım kılavuzları ve ansiklopediler için uyarlanmış bir mecra. Romanlar için değil” dedi.

100 dolarlık dizüstü ve Google

LeFigaro röportajında Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i en çok terleten sorular ise kuşkusuz Google ve Nicholas Negraponte’nin girişimi olan 100 dolarlık dizüstü bilgisayar konsepti.

Gates ürün fiyatlarının gün geçtikçe aşağılara indiğini, günümüzde 300-400 dolar seviyesinde tam teşekküllü bir bilgisayara sahip olunacağının altını çizerek “Ben şahsen bir dakika işlem yapabilmesi için 10 dakika süreyle bir aygıtı kurmanın başarılı olabileceğinden endişe duyuyorum. Günümüzde bir yıllık genişbant Internet erişimine ödenen para bir PC ücretinden daha fazla. Asıl sorun genişbant Internet erişimi için ödenecek paradır” dedi.

Son günlerde büyük çıkış yapan Google ile ilgili sorulara da cevap veren Gates, pazarın 30 yılda çok büyük değişimlere sahne olduğununun altını çizerek “IBM sürekli vardı. Netscape’in Microsoft’u yok edeceği konuşuluyordu. Ya da Sun Microsystems’ın. Sun ve Oracle NC isimli ağ bilgisayarından bahsederlerken büyük yankı uyandırmıştı. Şimdi hiçkimse bundan konuşmuyor. 5 yıl önce Yahoo daha çok yeniydi. Google yoktu bile. Ben ileride Google’ın yok olacağını söylemiyorum. Belki Microsoft yok olabilir. Ama bu pazar yenilikleri arıyor. Biz de yeni teknolojiler geliştiriyoruz” dedi.

Gates Google’ın sadece Internet alanında kendilerine rakip olduğunun altını çizerek “cep telefonunda Nokia, oyun konsolunda Sony gibi başka rakiplerimiz de var. Ancak biz Internet ortamında Googledan daha iyisini yapmaya çalışıyor. Ancak biz Google gibi bilgiyi derleme işine soyunmuyoruz, bu işi asıl sahipleri olan gazetelere, araştırmacılara bırakıyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.