Geleceği şekillendirmek

Dünyada iki tür insan vardır; biri gelecekte yapacaklarını tasarlar, eyleme geçer ve gerçekleştirir, diğeri ise bekler, sadece gelişmeleri izler ve onlara ayak uydurur.Beyaz Saray danışmanlarından Dr.James Canton, Fransada bir seminerde yaptığı konuşmada, geleceğin tüketici davranışlarını etkileyen unsurları anlatırken;bundan sonra ne gelecek? Gitgide zorlaşacak iş alanları neler olacak? Müşteriler için yeni ne tür buluşlar ortaya çıkacak? Bizi bekleyen tehditler neler olacak? gibi soruları kendimize yöneltmemizi önerdi. Geleceğin şimdikinden çok daha acayip olacağını söyleyen Dr.Canton, teknoloji çağının daha çok başında olduğumuzu, ancak önümüzdeki on yıl içinde teknolojinin iş hayatını çok hızlı değiştireceğini söyledi.
Internet2 daha yaygınlaşmadan,3 ve 4 versiyonlarının denemelerinin yapıldığını, 2012 yılında ise Internet 5 versiyonunun yaygınlaşacağını belirtti. İnternet 5 ile kullanıcı arayüzü çok daha kolay olan yaratıcı ve akıllı bilgi ve iletişim kaynağının insanlığın hizmetine sunulacağını anlattı. Şirketlerin bu değişime ayak uydurmakta zorlanacağını önesüren Dr.Canton, değişimi başarak kuruluşların küresel rekabette daha başarılı olacaklarını söyledi. Henüz küreselleşmenin Dünya ortalaması ele alındığında %1 oranında olduğuna göre, önümüzdeki on yılda bu oran arttıkça, kurumlar değişim gereksinimlerini gitgide daha iyi anlayacaklar.

Yazının başında iki tür insandan bahsetmiştim. Seçim sizin. İzleyici mi olmak istiyorsunuz, yoksa oyuncu, hatta baş rol oyuncusu mu olmak istiyorsunuz? Ancak seçimi yaparken hatırlamamız gereken, iş hayatında tiyatroda olduğu gibi izleyicilerin bir süre sonra salonu terketmek zorunda kaldıklarıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu