Gelecek’in şikayetinde haksız rekabete ilişkin bilgi ve belge bulunamadı

Rekabet Kurumu Geleckek AŞ’nin, haksız rekabet yaptığı iddiası ile Microsoft hakkındaki şikayetini inceleyerek Gelecek AŞ’nin iddiaları ortaya koyacak bilgi ve belgelere ulaşılamadığı gerekçesiyle soruşturma açılmasına gerek olmadığa karar verdi.Gelecek AŞ’nin Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Ltd. Sti.’nin (MS Türkiye) dağıtım kanallarına uyguladığı baskı ve indirim sistemleri yolu ile Gelecek Bilişim ve İletişim A.Ş.’nin (Gelecek A.Ş.) faaliyetlerini zorlaştırarak 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettigi iddiası ile bulunduğu şikayet üzerine bir ön araştırma yapan Rekabet Kurumu rapörtörlerindüzenledikleri ön araştırma raporunda iddiaya söz konusu bilgi ve belgelere ulaşılamadığını belirterek soruşturma açılmasına gerek olmadığı ifade ediliyor.

Düzenlenen rapora, toplanan delillere ve incelenen dosya kapsamına göre; Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Ltd. Sti.’nin dagıtım kanallarına uyguladığı baskı ve indirim sistemleri yolu ile Gelecek Bilişim ve İletisim A.S.’nin faaliyetlerini zorlaytırarak 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği iddiaları ile ilgili olarak;

– Iddia konusu baskıları ortaya koyabilecek bilgi ve belgelere ulasılamaması,

– Uygulanan indirim sistemlerinin rekabeti bozucu etkisinin tespit edilememesi

nedenleriyle, hakkında önarastırma yürütülen Microsoft Bilgisayar Yazılım
Hizmetleri Ltd. Sti ile Türkiye’de satıs ve pazarlama faaliyeti yürüten Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations Limited haklarında sorusturma açılmasına gerek olmadıgına OYBIRLIGI ile karar verilmiştir denildi

Rekabet Kurumu’nun bu kararına karşılık Gelecek AŞ iddiasının arkasında durursa konuyu Danıştaya taşıma hakkına sahip.

AB kapısındaki Türk Adaleti dünya terazisinde

Gelecek AŞ’nin Microsoft hakkındaki şikayeti haziran ayı sonunda AMD’nin Intel’e açtığı rekabet davası ile büyük benzerlik taşıyor. AMD de Intel’i aynı Gelecek AŞ gibi PC üreticilerine baskı uygulayarak kendi ürünlerinin satılmasını engellemek, çeşitli indirimler sunarak, pazarlıklar mukabilinde kendi ürünlerini satmaya zorlamak gibi sebeler ileri sürmüştü.

ABD’de henüz sonuçlanmayan dava sonuçlandığı zaman Türk Rekabet Kurumu’nun dünya standartlarında uygulama ortaya koyup koymadığının da belgesi olacak.

Ancak AMD ve Intel arasındaki söz konusu sorun ile ilgii olarak daha önce Japon Rekabet otoritesi Intel’i uyarmış, Avrupa Komisyonu da Intel hakkında soruşturma açtığını duyurmuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.