Ana sayfa BT Gündem Gelecek sanallaştırmada

Gelecek sanallaştırmada

103
0

Cisco, 15 yılı aşkın süredir verilen CCIE (Cisco Certificated Internetworking Expert) sertifikasına sahip uzmanlar arasında gerçekleştirilen araştırma ile önümüzdeki 5 yıl içerisinde dijital altyapıların nasıl şekilleneceğini ortaya koydu. Stratejik araştırma şirketi Illuminas tarafından ağ endüstrisindeki en yetkin ve güvenilir bilgi teknolojisi profesyonelleri arasında yapılan bu araştırma, Cisco’nun 25’inci kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında yer alıyor. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren Fortune 500 şirketlerinin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışan 970 CCIE sertifikası sahibi uzmanın katıldığı bu araştırma, toplam 79 ülkede gerçekleştirildi. Araştırma sonuçlarına göre sanallaştırma, güvenlik ve risk yönetimi, tümleşik iletişim, video ile gerçek zamanlı işbirliği gibi teknolojiler, yakın gelecekte öne çıkan eğilimler olarak göze çarpıyor.

Sanallaştırma çözümleri hızla yaygınlaşacak
Araştırmaya katılan CCIE sertifikası sahibi uzmanların üçte ikisinden fazlası, önümüzdeki beş yıl içerisinde en çok yatırım yapılacak alanın sanallaştırma olacağını düşünüyor. Operasyonel etkinliği artıran ve yönetimi kolaylaştıran sanallaştırma, bilgi teknolojileri maliyetlerinin azaltılmasına odaklanılacak olan sektörün en önemli gündem maddesi olacak. Uzmanlar, özellikle enerji ve yer kullanımı açısından kurumlara büyük avantaj sağlayan sanallaştırma çözümlerine hızlı bir geçiş yaşanacağına dikkat çekiyor.

Güvenlik ihtiyacı artacak
Ağları tehdit eden iç ve dış güvenlik ihlallerinin en kritik konulardan biri olacağına dikkat çeken uzmanlar, önümüzdeki 3 ila 5 yıllık süreçte güvenlik ve risk yönetimine yönelik ihtiyacın giderek artacağını belirtiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 64’ü güvenlik ve risk yönetimi konularına hakim uzman gereksiniminin artacağını kaydediyor. Kurumların, işbirliği teknolojilerini yoğun biçimde kullanmaya başlamasıyla birlikte ağ güvenliği, bilgi teknolojileri stratejilerinin en kritik parçalarından biri olmaya devam edecek.

Video, yeni trend olacak
Araştırmaya katılan uzmanların dikkat çektiği bir diğer konu ise video ve tümleşik iletişim çözümlerini kapsayan işbirliği teknolojilerine yönelik talebin giderek artacak olması. Katılımcıların yüzde 52’si Cisco TelePresence gibi gerçek zamanlı video çözümlerinin en önemli açılımlardan biri olacağına inanıyor. Çevreye duyarlılık açısından da işbirliği teknolojilerinin ön plana çıkacağına işaret eden uzmanlar bu noktada ağ üzerindeki video kullanımının artacağını belirtiyorlar. Nitekim araştırmaya katılan uzmanların yüzde 25’i önümüzdeki beş yıllık süreçte videonun en önemli ağ trendlerinden biri olacağını düşünüyor.

Yapılan araştırmada, dünyanın önde gelen bilgi teknolojileri uzmanlarının ağ teknolojilerinin geleceğine ışık tuttuğunu ifade eden [email protected] Genel Müdürü Jeanne Beliveau-Dunn, “CCIE sertifikasına sahip olan uzmanlar, ağ konusundaki derin bilgileri ve imza attıkları başarılı projeler sayesinde sektörde büyük itibar görüyor. Bilişim sektörünün bu öncü uzmanları, sürekli geliştirdikleri yetkinlikleri ve artan vizyonları ile dünyadaki ağ teknolojilerinin gelişimine yön veriyor” diyor.