Geleneksel satış teknosupermarkete karşı

Uluslararası teknoloji zincir mağazaları ülkemize büyük bir hızla girerken, yerli rakipleri de yaygınlıklarını her geçen gün artırıyor. 2008 yılından bu yana teknomarketlerin ülke çapındaki sayıları %40’a yakın oranda artarken, geleneksel satış kanalları (bayiler) rekabette avantaj sağlamak için kurumsal organizasyonlara katılmak ve iş hacimlerini büyütmek zorunda kalıyorlar. Bu durum “Geleneksel satış kanallarının sonu mu geliyor?” sorusunu da beraberinde getiriyor.

Geleneksel Satış Kanallarının Sonu Gerçekten Geliyor Mu?

Teknoloji zincir mağazalarının hayatımıza girmesiyle değişen sektör dinamiklerinin akıllara getirdiği bu soru, büyük dağıtımcılar ile çalışan geleneksel satış kanalları için gerçeği yansıtmıyor. Tahmin edilenin aksine dağıtımcıların ülke çapındaki yaygınlığı, marka ve ürün çeşitliliği, yüksek sayıda stok tutma imkanları, hızlı ve kapsamlı teknik servis hizmetleri sayesinde teknoloji zincir mağazalarına karşı bayilere önemli avantajlar sağlıyor.

Arena’da Geleneksel Satış Kanallarına Destek…

Bilişim sektörünün en büyük dağıtımcısı Arena, geliştirdiği farklı kanal programlarıyla bayilerinin güçlenmesini ve büyük zincirler ile rekabet edebilmesini sağlıyor. Bayilerin kendi çözüm ve hizmetlerini internet ortamında kullanıcılara ulaştıran Çözüm Noktası web sitesi, mobil demo merkezi DemoVan, bayilere hızlı, güvenli ve verimli ticaret imkanı sunan PAYNET Güvenli Ödeme Sistemi ve TEB ile geliştirilen “Sıfır Faizli Teknoloji Kredisi” Arena’nın bayilerine sunduğu katma değerlerden sadece birkaçı.

Arena, bu programlar sayesinde 2010 yılı sonunda bayi sayısını geçen yıla oranla %10 artırmayı hedefliyor. Arena’nın iş ortaklığı yaptığı üreticiler ile birlikte organize ettiği satış-pazarlama programları da satış kanallarının dev perakendeciler ile rekabet edebilmesini sağlıyor.

Teknoloji Zincir Mağazaları da Arena Diyor…

Teknoloji zincir mağazaları tüketicilerine sadece fiyat değil, marka avantajı da sağlayarak farklılık yaratmaya çalışıyor. Bu da onlar için çok sayıda üretici ile çok fazla prosedür anlamına geliyor. Bunun yanı sıra farklı illerdeki mağazalar için farklı adetlerde ürün ihtiyacı duymaları ve satış sonrası teknik servis hızı gibi nedenlerle perakendeciler Arena’yı tercih ediyor. Arena sağladığı ürün ve marka çeşitliliği, lojistik imkanları, stok avantajları, hızlı dağıtım ağı ve kapsamlı teknik servis imkanı ile teknoloji zincir mağazalarının da tercihi oluyor.

Arena Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tüzünsu konuyla ilgili “Büyük teknoloji zincirlerinin sayılarının artması, coğrafyamıza yayılmaları ve aralarındaki rekabetin şiddetlenmesi Arena gibi büyük ve güçlü dağıtımcılara olan ihtiyacı artırdı. Arena olarak ülkenin her yerine ortalamada 1 gün içerisinde ürünleri sevk edebilmemiz, geniş ürün yelpazesi için kapsamlı teknik servis hizmeti sunabilmemiz, perakendeciler adına yüksek adette stoğu bünyemizde tutmamız ve üreticiler ile zincir mağazalar arasında her konuda köprü görevi görmemiz onlara büyük avantaj sağlıyor. Sektörün önde gelen teknoloji zincirlerinden biriyle başlattığımız pilot uygulamayla, internet üzerinden yaptıkları satışlarda, ürünleri tüketiciye direk Arena deposundan gönderiyoruz. Bu ve benzer çalışmalar ile gelecekte teknoloji zincirleri ile lojistik bağımızı daha fazla güçlendirmeyi ve genişletmeyi hedefliyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu