Getir 7.5 milyar dolar değerleme ile 555 milyon dolar yatırım daha aldı

Getir, mevcut yatırımcıları yanında Birleşik Arap Emirlikleri Varlık Fonu şirketlerinden aldığı 555 milyon dolar fonla 7.5 milyar dolar değerlemeye ulaştı

İngiltere, Hollanda ve Almanya’dan sonra ABD pazarını da gözüne kestiren Getiren, yeni bir yatırım turunu daha tamamladı. Aralarında mevcut yatırımcıları Tiger Global ve Sequoia Capital’in de bulunduğu yeni turda şirketin değerlemesi 7.5 milyar dolar üzerinden gerçekleştirildi. Türkiye’de bu değerin üzerinde bulunan tek şirket ise Oyak’ın Ereğeli Demir Çelik Fabrikaları. Borsa İstanbul’da işlem gören Erdemir, yaklaşık 7.6 milyar dolar pazar değeri üzerinden işlem görüyor.

BAE Varlık Fonu Şirketleri Yatırımcı Oldu

Getir’in toplam 555 milyon dolar yatırım aldığı bu turda en ilginç yatırımcılar ise DisruptAD ve Mubadala Investment Company. Her iki şirket de Birleşik Arap Emirlikleri Varlık Fonu’nun şirketleri. Getir 2021 yılı içerisinde birisi 300 milyon dolar ve bir diğeri de 128 miyon dolar olmak üzere 428 milyon dolar tutarında iki yatırım tuturu tamamlamıştı. 128 milyon dolarlık yatırım ile Türkiye’nin ilk Unicorn Start-up’u olan şirket, Mart 2021’deki 300 milyon dolar yatırımla 2.6 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı.

Acelemiz var, ABD pazarına gireceğiz

Konuyla ilgili Financial Times gazetesine bir açıklama yapan Getir kurucularından Nazım Salur, Avrupa pazarında yakaladıkları ivmeyi ABD pazarına taşımak için acele ettiklerini dile getirirken sıklıkla yatırım turlarından yatırım almaları ABD pazarına girmek için acele etmelerine bağlıyor. “10 dakikada teslimat, kendi kullanıcı tabanını yarattı, bu hizmeti vermeye çalışan pek çok rakip ortaya çıkıyor. Biz bu pazara girmezsek, elbet birileri girecektir diyor. ”

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu