Getir, ABD’nin TazeDirekt’i FreshDirect’i satın alıyor

Getir, ABD'de NewYork, New Jersey ve Connecticut eyaletlerinde faaliyet gösteren FreshDirect'i satın alacağını duyurdu. Anlaşmanın kasım ayında tamamlanması beklenniyor.

Getir, yıllık cirosu 650 milyon dolar olan ABD merkezli online market şirketi FreshDirect’in tamamını satın almak üzere anlaşmaya vardı. Bu satın alma, Getir ve FreshDirect arasında önemli sinerji yaratılmasına imkân vererek, Getir’in ABD’deki büyüme stratejisini destekleyecek.

Getir,  FreshDirect’i, Amerika’nın en büyük gıda perakende gruplarından biri olan Ahold Delhaize USA’den satın alacak. Anlaşmanın Kasım ayı içerisinde tamamlanması bekleniyor. FreshDirect, kurulduğu 2002 yılından itibaren, New York’un yanı sıra New Jersey ve Connecticut da dahil olmak üzere toplam 3 eyalette kullanıcılara taze gıdalar ulaştırıyor.

FreshDirect’in Bronx’ta bulunan Deposu

Sinerji bekleniyor

FreshDirect, 2021’den beri ABD’de faaliyet gösteren Getir’in teknolojisinden ve operasyonel tecrübesinden yararlanarak, kullanıcılarına daha hızlı ve kolaylık sağlayan bir hizmet sunacak. Getir ise FreshDirect’in özellikle taze ürün kalitesinden ve çeşitliliğinden faydalanarak hizmetini New York’taki kullanıcıları için daha da cazip hale getirecek.

Yirmi yılı aşkın süredir hizmet veren FreshDirect, bölgenin en iyi tarım ve gıda ürünleri üreticileri ile güçlü iş ilişkileri kurarak, faaliyet gösterdiği coğrafyada en önemli online market oyuncularından biri oldu. Satın alma işleminin tamamlanmasının ardından FreshDirect marka adını koruyarak, New York’un Bronx semtindeki tesisinde faaliyet göstermeye devam edecek.

TazeDirekt’in rol modeli

FreshDirect, hem isim hem de iş modeli olarak, Türkiye’de Migros çatısı altıında faaliyet gösteren TazeDirekt’in esinlendiği şirket. 2014 yılında Hasan Aslanoba tarafından kurulan Tazedirekt piyasa koşulları ve operasyonel dengeler sebep gösterilerek 2016 yılında kapatılmıştı. Kapatılmasının bir yıl sonrasında ise Migros tarafından satın alınmıştı. Halen, Migros çatısı altında ayrı bir marka olarak hizmet vermeye devam ediyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu