Getir Almanya menşeli rakibi Gorillas’ı bünyesine kattı değeri 3 milyar dolar eridi

Getir ve Almanya merkezli Gorillas, Getir çatısı altında birleşti. Gorillas 1.2 milyar dolar Getir 8.8 milyar dolar olmak üzere yeni şirket 10 milyar dolar değerinde gösterildi

15 dakikada hızlı teslimat sektörünün öncüleri Getir ve Almanya merkezli Gorillas, Getir çatısı altında birleşti. Financial Times gazetesinin haberine göre, Gorillas 1.2 milyar dolar değerleme üzerinden hisse takası ile Getir’in bünyesine katıldı. Bu birleşme ile Gorillas hissedarları, Getir’in yüzde 12’lik hissesine sahip olurken 40 milyon dolar da nakit ödeme aldılar.

Yine FT haberinde yeni şirketin değeri 10 milyar dolar olarak açıklandığı belirtiliyor. İki şirketin toplam değeri 10 milyar dolar değerinde ise ve Gorillas 1.2 milyar dolarlık hisse takası ile Getir’in bir parçası olduysa geriye Getir’in şimdiki değerlemesi 8.8 milyar dolar olarak ortaya çıkıyor.

Mart’ta Decacorn’du, yenide unicorn oldu

Getir, mart ayındaki yatırım turunda 11.8 milyar dolar değerleme üzerinden 768 milyon dolar yatırım alarak Trendyol’dan sonra Türkiye’nin ikinci decacornu olmuştu. Bugün duyurulan birleşmede ise 8.8 milyar dolarlık yeni değerlemesi ile yeniden ikinci lige gerilediğini görüyoruz. Getir Mart ayından bu güne 3 milyar dolar değer kaybetmiş oldu.
Getir tarafından yapılan açıklamada da Getir’in Gorillas’ı bünyesine kattığı belirtilirken, işin finansal boyutu hakkında bilgi verilmedi.
Dün, Bloomberg haber ajansı anlaşmanın Cuma günü (bugün) duyurulabileceğini, Gorillas ortaklarına yüzde 10’un altında bir hisse verilmesinin söz konusunu olduğunu yazmıştı.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu