Ana sayfa BT Gündem Google’dan KOBİ eğitim atağı

Google’dan KOBİ eğitim atağı

76
0

Google Türkiye 6 binden fazla KOBİ’ye veri analizlerinden ve internetin sağladığı diğer avantajlardan faydalanarak işlerini nasıl büyütebilecekleri konusunda eğitim vermek amacıyla bir yıl sürecek bir proje başlattığını açıkladı. “AdWords ile Başarının Temelleri“ adı altında toplam 37 ilde gerçekleştirilecek eğitimler, 25 Mart Perşembe günü İstanbul’da Google’ın yerel iş ortaklarıyla birlikte gerçekleştireceği seminerle başlatılacak. KOBİ’lerin hedef kitlelerine nasıl daha iyi ulaşabilecekleri ve başarılı bir şekilde ölçümlenebilen pazarlama yöntemleri sayesinde kazançlarını nasıl artırabilecekleri konuları da eğitimde yer alan başlıklar arasında bulunuyor.

Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Türkiye’de 2 milyondan fazla KOBİ var, fakat sadece 400 bini internetin sunduğu fırsatlardan faydalanıyor. Bu eğitim projesiyle, KOBİ’lerin yurtiçi ve yurtdışında büyümelerini sağlayacak alanlara yatırım yapmalarına ve sayıları 27 milyonu aşan Türk internet kullanıcılarına doğru araçlarla ulaşabilmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Google’ın başlatacağı eğitim programı KOSGEB üyelerine ücretsiz olarak sunulacak ve Gaziantep, Bursa, Yalova, Bolu, Adapazarı, Kocaeli, Düzce, Gebze, Ankara, İzmir, Gaziantep, Denizli, Eskişehir, Kayseri, Konya, Adana, Trabzon, Samsun, Malatya, Uşak, Elazığ, Erzurum, Uşak, Afyon, Çorum, Tekirdağ, Mersin ve Kahramanmaraş illerinde gerçekleştirilecek. Eğitimlerle ilgili ayrıntılı bilgiye

http://www.ant.com.tr/egitimler/google.html adresinden ulaşmak mümkün.

Online tüketici sayısı artıyor

Yapılan araştırmalar, son 1,5 yıl içerisinde etkisini hissettiren ekonomik kriz döneminde online tüketicilerin sayısında kayda değer bir artış olduğunu ve insanların hem alışveriş yapmadan önce internette arama yapma sıklıklarının hem de internetten alışveriş yapma oranlarının yükseldiğini gösteriyor. Örneğin Google’ın ücretsiz hizmetlerinden biri olan “Google Arama Trendleri” aracını kullanarak hızlı tüketim malları konusunda Türkiye’de son dönemde yapılan aramalar incelendiğinde, tüketicilerin spor giyim markaları üzerinden ilkbahar modasını takip ettikleri, yaklaşan anneler günü için çiçekçiler konusunda arama yaptıkları ve ayrıca eczaneler konusunda aramaların arttığı gözlemleniyor.

Nazik Brode, ayda 150 liralık Google AdWords yatırımıyla yıllık ciro bazında 40’lık artış yakaladı

Yurtiçi ve yurtdışı pazarlar için 1965 yılından bu yana dantel ve tül perde üreten Nazik Brode, marka bilinirliğini artırmak ve Türkiye çapındaki toptancıların yanı sıra, Almanya, Rusya ve ABD’den perakendecilere ulaşmak amacıyla son 12 aydır Google AdWords kullanan bir KOBİ. Şirket, Google’ın online reklamcılık hizmetini kullanmaya başladıktan sonra, 1 yıl içerisinde websitesi ziyaretçi sayısında %40 artış kaydetmiş durumda.

Google’ın “AdWords’le Başarının Temelleri” adlı eğitim projesinin tanıtım toplantısına katılan Nazik Brode’nin sahibi Hamit Nazik “Google AdWords, müşterilerimize etkili bir şekilde ulaşmamızı sağlayan, düşük maliyetli bir çözüm oldu ve şirket olarak bu hizmeti kullanmaya başladığımız zamandan itibaren her yıl büyüme kaydettik. Ayda sadece 150 liralık bir bütçeyle yıllık ciro bazında 40’lık artış oranı yakaladık. Esnek bir online pazarlama yatırımı olarak AdWords, ekonomik zorluklarla dolu bu dönemde dahi bize net ve ölçümlenebilir sonuçlar vererek büyüme sürecimizi destekleyen bir araç oldu” şeklinde konuştu.

Dijital çağın ilk ekonomik krizinden sonra etkileri hissedilmeye başlanan yeni canlılık döneminin en büyük farkı, işdünyasının pazar hakkındaki birçok değerli bilgiye ve veriye artık bir “tık”la ulaşabiliyor olması olarak nitelendiriliyor. Google Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Direktörü Mustafa İçil konuyla ilgili olarak: “Türkiye’de internet kullanıcılarının sayısı gün geçtikçe artıyor. İnternet, şirketlerin sunduğu ürünler ve hizmetler hakkında bilgi arayan kullanıcılarla, yani potansiyel müşterilerle dolu bir ortam. Bizim istediğimiz, bu hedef kitlenin karşısına tam zamanında ve düşük maliyetle nasıl çıkabilecekleri konusunda iş dünyasına yardımcı olmak” dedi.

Google’dan KOBİ’lere 10 ipucu:

1. İşiniz için bir websitesi oluşturun: Kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve size nasıl ulaşılabileceğini dünyaya duyurun.

2. İş dünyasıyla ilgili rehberlerde bulunun: Rehberlerde birçok rakibinizle aynı ortamda bulunursunuz. Sizi rehberin dizininde arayan müşterilerin karşısına daha birçok şirket çıkacaktır. Fakat sizi bir arama motorunda ararlarsa, sizi hiç bulamama ihtimalleri de vardır.

3. İnsanlar hizmetinizi aradığında karşılarına çıkın: Sonsuz rakiplerle dolu bir ortamda, basit ve etkili araçlar kullanarak kullanıcıların sizi görmesini sağlayın. Şirketiniz, arama yapanlar için daha ilintiliyse doğal arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkacaktır. Doğal arama sonuçlarını daha fazla para ödeyerek değil, sadece websitenizin içeriğini geliştirip daha ilintili hale getirerek değiştirebilirsiniz.

4. Potansiyel müşterilere ulaşmak için reklam verin: Yeni müşteriler kazanmanın en etkili yollarından biri, arama sonuçlarının sağ tarafında görüntülenen “Sponsor Bağlantılar” kısmında reklam vermektir.

5. Paranızı nereye yatırdığınızı bilin: Kimse parasını boşa harcama lüksüne sahip değildir. Bundan böyle paranızı nereye yatırdığınızı bilebilecek ve hangi kelimelerin yatırım yapmaya değer olduğuna karar verebileceksiniz.

6. Farklı denemeler yapmaktan vazgeçmeyin: Elinizin altındaki reklamcılık kanallarını sürekli olarak karşılaştırmak, ölçümlemek ve işiniz için en etkili ve uygun fiyatlı olanına karar vermek önemlidir.

7. Ölçümleme: Tasarruf etmek ve kontrolü elinizde tutmak amacıyla, hangi kelimelerin daha popüler ve hangilerinin “boşa harcanmış emek” olduğunu bilebileceksiniz. AdWords sayesinde, yeni olasılıklardan haberdar olup kampanyanıza yeni anahtar kelimeler ekleyebileceksiniz. Anahtar kelimeler, reklam faaliyetlerinizin ince ayarını yapmakta çok önemli bir rol oynar.

8. Online reklamcılık ve diğer mecralar – kazanan kombinasyon: Offline kampanyalar, online olanlarla desteklenmelidir. Araştırmalar gösteriyor ki, offline kampanyalar insanların internette şirketiniz hakkında arama yapmasına yol açıyor.

9. İşinizi incelemek için internetten faydalanın: Ücretsiz araçlardan faydalanarak, internette gezen insanların işinizle ilgili alanlarda neleri aradığını görün. Örneğin, Google Analytics kullanarak insanların websitenizde nelere baktığını öğrenebilir veya Google Arama Trendleri’ni kullanarak artan arama eğilimleri üzerinden gelişmekte olan “trend”leri görebilir, markanızın internetteki popülerliğini kontrol edebilirsiniz.

10. Kampanyayı yürütmek: Performansınızı nasıl gözlemleyebileceğinizi bilmek her ne kadar önemliyse de, kampanyanızı yürütmek konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunda bir Google Reklam Uzmanı’na başvurun. Websitenizi yapan kişiye, istatistikler aracılığıyla siteniz için en uygun ve ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmenizi sağlayabilecek içerik/tasarım kombinasyonlarını belirlemeniz konusunda yardımcı olan Web Sitesi Optimize Edici’yi kullanmalarını önerin.