Ana sayfa BT Gündem Google İngiltere’de de vergi kaçırıyormuş

Google İngiltere’de de vergi kaçırıyormuş

98
0

Geçtiğimiz yıl 1.6 milyar sterlinle ABD’den sonra yüzde 13 ile en fazla reklam geliri elde ettiği İngiltere’de düşük vergi beyanında bulunan Google’a büyük tepki geldi. İngiltere’de sadece banka hesaplarındaki nakit hesaplarından kaynaklanan 141 bin 519 sterlinlik vergi beyanında bulunan Google, 800’ü aşan çalışanın bulunduğu İngiltere yerine, İngiltere’deki gelirlerini İrlanda’ya yönlendirerek 450 milyon sterlinlik vergi borcundan kaçmakla eleştirildi.

The Sunday Times çeşitli uzmanlarla konuşarak 1,6 milyar sterlinlik gelirin karşılığı olarak yüzde 28-30 vergi oranı üzerinden 450 milyon sterlinlik bir vergi hesaplaması yapılması gerektiğini savunurken Google’ın bunun yerine gelirlerini İrlanda’ya kaydırarak orada yüzde 15-25 arasındaki oran üzerinden vergi ödediğine dikkat çekti.

Google geçtiğimiz yıl tüm avrupadaki operasyonlarından elde ettiği 6,7 milyar euroluk gelir karşılığında Avrupa Merkez ofisinin bulunduğu Dublin’de sadece 7,5 milyon Euro vergi ödedi.

Geçtiğimiz aylarda İstanbul’da vergi incelemesine tabi tutulan Google’ın Türkiye ofisine de KDV ve Gelir Vergisi kanunlarına aykırı davranmak suçlarıyla 71 milyon TL vergi cezası kesilmişti.

Google yetkilileri ise Avrupa operasyonlarını İrlanda’dan yürüttüklerini, bu ülkedeki vergi mevzuatının gereği olarak gerekli vergileri ödediklerini iddia ettiler.