Google’a AB’den rekor ceza

Avrupa Birliği Tekel Komisyonu, bugün yaptığı açıklama ile Google’a AB tarihinin en yüksek tekel cezasını kesti. 4.34 Milyar Euro’luk ceza, Android işletim sistemindeki tekelden dolayı kesildi. Bugün, Avrupa Parlamentosu Rekabet Komisyonu Başkanı Margrethe Vestager tarafından Brüksel’de düzenlenen bir basın toplantısı ile AB’nin Google’a kestiği “Android” cezası 4 milyar 342 milyon 865 bin Euro olarak açıklandı. Google cezayı 90 gün içerisinde ödemek zorunda.Ceza, Android İşletim sistemi kullanan telefonlarda Google’ın arama motoru teknolojisinin kurulu olarak gelmesi ve başka arama motorlarının kullanılmasına olanak tanımaması gerekçesi ile verildi. Avrupa Birliği, geçtiğimiz yıl Google’a 2 milyar 424 milyon Euro’luk bir ceza daha kesmişti. Bu ceza Google’ın ana şirketi Alphabet’e, arama motoru endüstrisindeki tekel konumunu kötüye kullanmaktan verilmişti.
Komisyonun verdiği ceza ile ilgili basın açıklamasının tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.
Google’dan Açıklama
Google ise yaptığı açıklama ile kararı temyize götüreceğini belirtti. İşte Google’ın açıklaması 
Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz.
AB Tarihinin En Büyük Cezaları

Avrupa Birliği, 2013 ve 2017 yılları arasında çeşitli şirketlere 10 milyar Euro’nun üzerinde tekel cezası kesti. Kesilen en büyük ceza yine Google’ın ana şirkete Alphabet’e kesilen 2 milyar 424 milyon Euro’luk, arama motoru tekelini kötüye kullanma gereçesini taşıyordu. 2015 yılında kesilen toplam ceza tutarı 364 Milyon Euro’da kalırken en yüksek ceza tutarı ise 2016 yılında toplam 3 milyar 726 milyon Euro olarak gerçekleşti.
Bugün kesilen 4.3 Milyar Euro’luk ceza, AB tarihinin en yüksek cezası olarak kayıtlara geçerken, hem AB hem de Google rekorlarını yenilemiş oldu.
Google’a kesilen cezalara kadar AB’nin tek seferde kestiği en büyük ceza toplam 2.93 milyar euro ile 2016’da kamyon üreticilerineydi. Bu ceza çeşitli üreticilere kesilirken en büyük cezayı 1 milyar 8 milyon Euro ile Mercedes üreticisi Daimler almıştı.
Yine 2008 yılında otomobil camı üreticilerine 1 milyar 350 milyon euro ceza kesilmişti. Bu cezadan en büyük payı ise 880 milyon Euro ile Fransız Saint-Gobain isimli şirket almıştı.
2006 yılında işlemci üreticisi Intel, x86 mimarisindeki işlemci pazarındaki tekeli sebebiyle 1 milyar 6 milyon lira cezaya çarptırılmıştı.
Microsoft ise Google gibi AB’den iki defa yüklü cezaya çarptırılmıştı. 2008 yılında 899 Milyon Euro’luk ceza, fahiş lisans ücretlerinden, 2013 yılındaki 561 milyon euroluk ceza ise Internet Explorer tarayıcısının başka tarayıcıları kullanmaya engel oluşturması sebebiyleydi.
AB, geçen yıl da Facebook’a 110 milyon euro ceza kesmişti. Bu cezanın gerekçesi ise 19 milyar dolara satın aldığı Whatsapp konusunda Avrupa Parlamentosunu yanlış bilgilendirmekti.
AB, 2007’de Telefonica’ya da genişbant internet hizmetlerinde rekabet dışı fiyat politikaları gerekçesiyle 151 milyon ceza vermişti.
Apple tutar olarak şimdiye kadar AB’ye en fazla miktarı ödeyen şirket. 13 Milyar Euro ödemesine hükmedilen Apple’ınkisi ise ceza değil. Vergi kaçağı cezası. İrlanda operasyonlarında vergi kaçıran Apple’ın AB’ye 13 Milyar Euro ödenmesine karar verilmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu