Google’a Pentagon’dan 10 milyar dolarlık darbe

Kişisel verilerin gizliliğinin ihlali konusunda üst üste darbe alan Google, etik değerlere uymadığı için Pentagon’un 10 milyar dolarlık bulut ihalesinden de men edildi. Google’ın geçtiğimiz günlerde Apple’ın Safari web tarayıcısındaki bir açığı kullanarak kullanıcı verilerini ele geçirdiği iddiaları, kullanıcı verilerini üçüncü parti kuruluşlara sattığına yönelik iddialar ve mahkeme süreçleri ardından hafta başında da 500 bin kullanıcı verisinin de Google+ uygulamasındaki açıktan kaynaklı olarak açığa çıkması sonrası Google, Google+ servisini sonlandırma kararı almıştı.Tüm bu kötü haberlerin ve mahkeme celplerinin ardından bir kötü haber de Pentagon’dan geldi. Reuters’ın haberine göre, Pentagon bu gelişmeleri öne sürerek 10 milyar dolarlık bulut bilişim ihalesinde Google’ı “Bu proje için, Google etik değerleri karşılamıyor” gerekçesiyle saf dışı bıraktı. Pentagon ihalesinde geriye, dünya bulut bilişim devi Amazon ve Microsoft kaldı.
Microsoft, bulut bilişimi değiştiriyor
10 milyar dolarlık projeyi kapmak için Microsoft ise çeşitli adımlar atıyor. Microsoft, Azure platformu üzerinden sunulan bulut servislerinde verilerin Pentagon sunucularında tutulmasına olanak sağlayacak olan geliştirmenin 2019’un ilk çeyreğinde hazır olacağını duyurdu. Bu yaklaşım, bulut bilişim kavramına da yeni bir yaklaşım getiriyor. Genelde bulut hizmetinden yararlanan bir kuruluş, hem verilerini hem de kullandığı uygulamaları üçüncü parti bir kuruluşun sunucuları üzerinden kullanmayı kabul ediyor.
JEDI, Joint Enterprise Defense Infrastructure isimli Pentagon projesi Savunma Bakanlığı’nın BT altyapısını modernize etmeye yönelik projeleri arasında yer alıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.