Ana sayfa BT Gündem GSM’de servis çok değer veren yok

GSM’de servis çok değer veren yok

91
0

Ericsson Consumer Lab’ın Türkiye’de gerçekleştirdiği ilk araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Türkiye’de en çok SMS servisi kullanılırken mobil operatör seçiminde kullanıcıların en az değer verdiği kriter geniş hizmet ve servis seçeneğinin olması. Mobil Operatör seçiminde en önemli faktörler düşük fiyat, geniş kapsama alanı ve network kalitesi olurken sunulan çok çeşitli servis ve hizmetler ise en az önem taşıyan kriterler arasında yer alıyor. 15-69 yaş arası farklı ekonomik, coğrafi, sosyolojik ve kültürel yapılardan gelen 2,106 kişi ile, elli dakikalık yüz yüze görüşme tekniğini kullanarak gerçekleşen anket, Türkiye özelinde ve diğer ülkelerle karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Araştırma sonunda Türk tüketicisinin davranışları, eğilimleri, hangi servislere yakın hissettikleri, kullandıkları cep telefonu yoksa neden kullanmadığı, SMS alışkanlıkları gibi çok geniş bir alana hitap eden Consumer Lab araştırmasından ilgi çekici sonuçlar çıktı.

Bu sonuçlardan en çarpıcı olanlar Türkiye’deki kullanıcıların en fazla rağbet ettiği GSM servisinin SMS olması, Müzik indirmenin gençler arasında çok yaygın bir davranış haline gelmesi ve Her 100 aboneden 9’unun bir yıl içerisinde mevcut operatörünü değiştirmek istemesi.

Türkiye’de cep telefonu kullanıcılarının yüzde 18’inde iki sim kart bulunurken sadece ve sadece tek bir sim karta sahip olan kullanıcı sayısı yüzde 79.