Günde 90 bin yolcu kritik hizmetleri Enterasys altyapısı ile alıyor

Enterasys, İstanbul Atatürk Havaalanı’nda yeni, güvenli ve kesintisiz ağ altyapısının yaygınlaştırılmasını hedefleyen TAV Havalimanları’nın öncelikli tercihi oldu. TAV Havalimanları’nın işletmecisi olduğu İstanbul Atatürk Havaalanı yeni altyapısı ile kritik ağ hizmetlerinin sunduğu avantajları en geniş kapsamıyla hayata geçirirken, günün her anında yüksek güvenliği garantilemiş olacak.
Havaalanının departmanları ve tesisleri, ağ hizmetlerinin en yüksek kesintisizlik oranı ile ve performanslı çalışmasını gerektiren, ayrıca en yüksek güvenlik seviyesini zorunlu kılan yaşamsal birimler.

Günde ortalama 90 bin yolcunun ziyaret ettiği, 750 uçağın inip kalktığı İstanbul Atatürk Havaalanı, Türkiye’nin en büyük havaalanı. Örneğin, İstanbul Atatürk Havaalanı Dış Hatlar Terminali, Kasım 2010’da sadece bir hafta içinde 250 bin yolcunun uçuş işlemlerini gerçekleştirdi.

Kritik hizmetler için yüksek performanslı ve güvenilir ağ altyapısıTAV Havalimanları’nın bir şirketi olarak faaliyet gösteren ve bilgi teknolojisi (BT) hizmetlerinden sorumlu TAV IT, havaalanı müşterilerine hizmet vermek amacıyla tüm BT kaynaklarına, ağ üzerinden güvenli bir şekilde, gerekli olduğu her yerde ve her an erişim sağlayabileceği, kesintisiz çalışan ve yüksek performanslı bir hizmet platformuna gereksinim duyuyordu.

Enterasys’in 2 Matrix N-Series anahtarları (switch), 2 Matrix X-Series merkez yönlendiricileri (routers) ve 154 SecureStack çevre anahtarlarının kullanıldığı bilgisayar ağı havaalanı genelinde yaygınlaştırıldı.

Enterasys tarafından sağlanan bu ağ altyapısı, havaalanının en kritik hizmetlerini üzerinde taşıyacak. Havaalanının en ağır trafik dönemlerinde, Hava Trafiği Kontrol Kulesi’ndeki telsiz araçlarından patlayıcı algılayıcılarla denetlenen valiz yönetim sistemlerine kadar kadar bütün ağ noktaları, Enterasys ağ altyapısı üzerinde çalışıyor. Operasyonlar ve destekten sorumlu TAV Genel Müdür Yardımcısı Ersin İnankul, sistem hakkında şunları söyledi:
“Havaalanında bilgisayarların ve cihazların bağlı bulunduğu bu ağ hava kontrol kulesinden serbest gümrük alanlarına kadar her şeyi yönetiyor. Data ve ses iletişimi yükünün en üst seviyede olduğu aşırı yoğun saatlerde bile sistem sıfır hatayla işleri yönetti. Böylece kurum dönem sonunda çok yüksek oranda müşteri memnuniyeti ve karlılık sağladı. Bu başarı aynı zamanda TAV IT’nin müşterilerine gösterdiği özenin ve Enterasys gibi iş ortaklarına olan güveninin bir göstergesidir”.

Bu arada havaalanı ağ sistemini yönetmek amacıyla kurulan Enterasys Network Management Suite (NMS) TAV IT departmanının bazı yönetim görevlerine ayırdığı zamandan önemli oranda tasarruf etmesini sağladı. Böylece 113 bağlantı noktası ve 163 anahtarlama cihazıyla çeşitli lokasyonlarda 10 bine yakın kullanıcıya hizmet veren havaalanı bilgisayar ağının bakımı ve desteği sadece 5 kişilik küçük bir ekiple yapılabiliyor.

TAV için ağ güvenliği yaşamsal ağırlığa sahip bir konu olarak güncelliğini koruyor. Güvenlik sadece kaynakların ve elektronik sistemlerin korunması anlamında değil aynı zamanda iş sürekliliğini sağlamak açısından da kritik önem taşıyor. TAV Genel Müdür Yardımcısı Ersin İnankul, “Ağın tamamında güvenlik önemli bir gereksinim, çünkü ağ hizmetlerimizden havaalanındaki hemen herkes faydalanıyor” diyor.

TAV IT, Atatürk Havaalanı’ndan ayrı olarak 11 farklı havaalanına ait ağların yönetiminden de sorumlu. Bu tesisler arasında Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes havaalanlarının yanı sıra Batman ve Erzincan gibi Anadolu’nun farklı yerlerindeki havaalanları da bulunuyor. TAV yurtdışında Gürcistan’da Batum ve Tiflis, Tunus’ta Monastir ve Enfidha, Makedonya’da ise Üsküp ve Ohrid havaalanlarının yönetimini de gerçekleştiriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu