Güney Kore’den Qualcomm’a rekor ceza

Güney Kore düzenleyici kurumu, mobil işlemci üreticisi ABDli Qualcomm’a haksız rekabetten dolayı 854 milyon dolar cezaya çarptırdı. Qualcomm, mahkemeye başvuruda bulunacak.Dünyadaki patent ve haksız rekabet savaşlarında bugün ayrı bir cephe açıldı. Güney Kore düzenleyici kurumu, modem işlemci satışlarında rekabete aykırı davrandığı ve patent satışlarında rakiplerine haksız davrandığı gerekçesi ile dünyanın en büyük mobil işlemci üreticisi ABDli Qualcomm’a 854 milyon dolar ceza verilmesine karar verdi.
Qualcomm, 2009 yılında yine Güney Kore otoritesi tarafından, WCDMA teknolojisindeki hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle, 250 milyon dolara yakın bir cezaya daha çarptırılmıştı. Qualcomm, geçtiğimiz yıl da yine aynı suçlamalarla Çin’de 14 ay boyunca hukuk mücadelesi verdikten sonra 975 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalmıştı.

Düzenleyicisi kurum, ayrıca Qualcomm’un, rakipleri Intel, Samsung ve Mediatek’in talep etmeleri halinde, elinde barındırdığı patentleri, makul fiyatlar çerçevesinde kendileri ile paylaşması gerektiğine işaret etmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.