Haberleşme şirketleri Van depremi için seferber oldu

Türkiye’de telekomünikasyon hizmetlerini sağlayan en büyük şirketler Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Avea ve TTNET 7.2’lik Van depremi ardından seferber oldular. Haberleşmenin kesintisiz olması için şirketler ek hizmetleri devreye sokarken ücretsiz hizmetlerini de duyurdu.

TÜRK TELEKOM

Telefon ve ADSL hizmetinin kesintisiz olarak verilmeye devam edildiği deprem bölgesindeki Türk Telekom müşterileri, ev ve iş telefonlarından 23 ve 24 Ekim 2011 tarihlerinde şehir içi ve şehirlerarası yönüne yapılan tüm aramaları ücretsiz olarak gerçekleştirebilecek. Ayrıca ankesörlü telefonlardan şehir içi ve şehirlerarası aramalar, ankesörlü telefon kartı kullanılmadan, ücretsiz olarak yapılabilecek. Bu uygulama 24 Ekim 2011 Pazartesi günü boyunca geçerli olacak.   

TURKCELL

Turkcell, 7.2 büyüklüğündeki depremin meydana geldiği Van’da, ön ödemeli müşterilerinin acil ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için, 1 ay boyunca ücretsiz olarak kullanabilecekleri 100 dakika ve 100 kısa mesaj (SMS) yüklüyor. Depremden etkilenen bölgelerde müşterilerimiz acil durumlarda 112 ve 155 nolu ‘acil durum haberleşme’ numaralarını da arayabilirler.

VODAFONE

Vodafone Türkiye, depremden etkilenen abonelerinin iletişim ihtiyaçlarına destek olmak amacıyla Van ve çevresindeki bulunan faturalı ve faturasız tüm abonelerine 1 ay geçerli olmak üzere, her yöne 100 dk görüşme süresi ve 100 sms yükledi. Ayrıca, son bir ay içerisinde borcu nedeniyle hattı kapanan bölgedeki tüm faturalı abonelerinin de hatlarını kullanıma açacak ve bu abonelerine 1 ay geçerli olacak her yöne 100 dk görüşme süresiyle 100 sms yükleyecek.
 
Kesintisiz iletişim çalışmaları kapsamında Vodafone Türkiye daha önce koordinasyonun sağlanması için bölgede 2 kriz masası oluşturmuş, iletişimin kesintisiz sürmesi amacıyla ilk aşamada bölgede 11 adet mobil istasyonu devreye sokmuştu. Ayrıca, bölgedeki yoğun elektrik kesintisi sebebi ile iletişimin sekteye uğramaması amacıyla mevcut baz istasyonlarının da jeneratör desteği ile çalışması sağlanmıştı. Ayrıca Vodafone Türkiye, deprem bölgesine tam donanımlı 70 kişiden oluşan 35 tane teknik ekip gönderdi.

AVEA

Bölgede yaşanan hatlardaki yoğunluk nedeniyle Avea olarak bu yoğunluğu azaltmak adına en hızlı şekilde Trabzon, Erzurum, Adana ve Konya illerimizden mobil istasyon ve ek ekip yönlendirmesini gerçekleştirdik. Bölgedeki tüm abonelerimize acil durumlar için 112  ve 155’i aramaları yönünde mesajları ilettik.

Ayrıca depremden etkilenen bölgedeki abonelerimizin mağduriyet yaşamamaları adına; faturalı ve faturasız tüm müşterilerimizin telefon hatlarına Avea’dan ücretsiz ek dakika ve SMS yüklemesi gerçekleştirilmektedir.

Fatura ödenmemesinden dolayı daha önce kullanıma kapatılmış olan hatların açılması için de gerekli çalışmalar yürütülmektedir. Önümüzdeki dönemde bölgede hizmet alan müşterilerimizin fatura ödemelerine ilişkin herhangi bir kapanma yaşanmaması amacı ile de gerekli işlemler gerçekleştiriliyor.

TTNET

TTNET, depremin hemen ardından bölgede bir internet erişim merkezi kurmaya hazırlanıyor. Deprem bölgesinde bulunan WiFi noktalarından 3 ay bedava internet hizmeti sunacak olan TTNET, bu noktalardan sunduğu hizmetin hızını arttıracak. TTNET ayrıca Van ili ve ilçelerinde faturasını ödeyemeyen abonelerinin hatlarını kapatmayacak ve borcundan dolayı kapalı olan hatları hizmete açacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, “Van depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz. TTNET olarak Van halkına iletişim konusunda üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız “ dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.