Ana sayfa BT Gündem Haberleşmenin serüvenine tanıklık edin

Haberleşmenin serüvenine tanıklık edin

98
0

Ericsson, 21 Aralık 2006 – 25 Mart 2007 tarihleri arasında, Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi’nde gerçekleştirilecek olan “Dünden Yarına Haberleşmenin Serüveni” sergisindeki yerini alıyor. Yapı Kredi tarafından hazırlanan sergi, katılımcıları, dumanla iletişimden yola çıkıp görüntülü konuşma, internetten veri transferi özellikleri bulunan cep telefonlarına kadar uzanan bir tarih yolculuğuna davet ediyor.İletişim tarihindeki köklü geçmişini sergiye taşıyacak olan Ericsson, Sony Ericsson telefonlarının da desteğiyle tarih bilincine katkıda bulunacak. Sergide kollu telefonlardan, büyük boyutlu cep telefonlarına kadar pek çok iletişim aracı kronolojik sunumla yer alacak.

Her dönemde kullanılan haberleşme araçları, Asurlulardan kil tablet mektup örneği, Grek Roma İmparatorluğu döneminde haberleşmede önemli yer tutan şifreli harflerle telgrafın daha ilkel hallerinin çizimleri, siyasi ve sosyolojik gelişimlere paralel olarak ele alınacak Endüstri Devrimi sonrası iletişim araçları farklı tekniklerle ziyaretçilere sunulacak.

Sergide Yapı Kredi Koleksiyonu’nun yanı sıra PTT Genel Müdürlüğü Müzesi, Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi ile Mehmet Günyeli, Haluk Perk ve Kemal Suman koleksiyonlarından yaklaşık 400 eser yer alacak.

“Dünden Yarına Haberleşmenin Serüveni”nin küratörlüğünü Şennur Şentürk, Tasarımını Sadık Karamustafa, Ayşe Karamustafa, Danışmanlığını ise Mustafa Kaçar ve Selim Eyüboğlu üstleniyor.