Hacettepe bilgi saklamanın formülünü buldu

Verilerini EMC teknolojisine emanet eden Hacettepe Üniversitesi Hastanesi filmsiz ve kağıtsız bir hastane olma yolunda hızla ilerliyor. Çekilen tüm medikal görüntüleri “EMC Centera” sistemi üzerinden dijital ortama taşıyan hastanede doktorlar artık hastalarının daha önce çekilmiş filmlerine ve bilgilerine birkaç saniyede ulaşabiliyor ve daha kolay tanı koyabiliyor.Türkiye’nin en modern hastanelerinden biri olan Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri son olarak bilgi işlem altyapısına EMC’nin çözümlerini ekleyerek, verilerini güvenli bir şekilde dijital ortama taşıdı. Veri depolama ve yönetimi alanında dünya lideri EMC’nin Centera sistemini kullanan Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri’nde, devrim niteliğindeki bu dönüşüm sayesinde hasta bilgilerine kısa sürede ulaşılabilecek.

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nin en başarılı projelerinden birisi olan PACS (Picture Archival Communications System) sistemi verileri de artık EMC tarafından saklanacak. Hastane, bünyesinde çekilen tüm MR ve röntgen vs gibi filmlerin PACS ile elektronik ortamda saklanması sayesinde hastaların daha önce çekilmiş filmlerine kolaylıkla ulaşılabiliyor ve hasta takibi daha kolay yapabiliyor.

EMC’nin Hacettepe Üniversitesi Hastanesine sunduğu yüksek kapasiteli ve ekonomik depolama çözümü olan Centera, geleneksel arşivleme sistemlerinden daha farklı bir yapıya sahip. Centera’nın bünyesinde sadece bir kez yazılabilen standart sabit diskler bulunuyor. Herhangi bir değişiklikte veri başka bir dosya olarak kaydediliyor ve indeksleniyor. Sistem “bir defa yaz-çok kere oku” mantığı ile çalıştığı için benzer sistemlerden çok daha ekonomik bir çözüm sağlıyor. Hacettepe’de şu an 10 terabyte’lık bir sistem kurulmuş durumda.

1.000 yatak kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük hastanelerinden biri olan Hacettepe, modern bilişim sistemlerine 1997 yılında Tepe Teknoloji ile geçti. Konuyla ilgili bilgi veren Tepe Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kunaç, “1997 yılında 5 modül, 80 kullanıcı ile başlayan bilgi sistemi çalışmalarının, 30’dan fazla modül ve 1000’den fazla kullanıcısıyla ülkemizin en kapsamlı hastane bilgi yönetim sistemine dönüştü” dedi. Kunaç, “Bu başarıda hastane yönetiminin vizyoner ve kararlı adımları büyük rol oynadı” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.