Hakkınızda atıp tutan siteleri anında bulun

İnternette kişilik hakkı ihlalleri her geçen gün artıyor. Son yıllarda internette kişisel hak ihlali ile ilgili on binlerce olay oldu. Bu içeriklerin çok büyük bir kısmı ilgili içeriğin yer veya içerik sağlayıcı tarafından kaldırılması sağlandı. Hak ihlaline uğrayan kişilerin büyük çoğunluğu ise hak ihlaline uğradığı içeriğin nasıl çıkartılacağını bilmiyor ya da içeriği barındıran web sitesinin ilgililerine ulaşamıyor. Bu konudaki eksiklikten yola çıkan TBP internet kullanıcıları için www.websitesor.com portalını hayata geçirdi.

“WebSiteSor” adresine giren kullanıcılar kendilerine yönelik hak ihlali bulunan web sitesini sorgulayabiliyor. Bunun için sorgu ekranına ilgili web site adresinin yazılması yeterli. Sorgulama sonucu ilgili web sitesinin yetkilisi, yer sağlayıcısı, sitenin kaydının kimin tarafından yapıldığı, sunucunun IP adresi ve hangi ülkede yer aldığı ile ilgili bilgilere ulaşılabiliyor.

Hakkınızda bir ihlal varsa ne yapmalısınız?

İnternette kişisel hak ihlalleri konusunda ne yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirme içeriği hazırlayan TBP şu işlemlerin yapılmasını tavsiye ediyor:

“İnternette kendi adınıza bir hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız ilk yapılması gereken, içeriğin yer aldığı web sitesinin yöneticisine e-posta ya da posta yoluyla içeriğin çıkartılmasına yönelik talepte bulunmak. Bu noktada hakkınızda ihlal olduğunu düşündüğünüz web sitesinin bilgilerine www.websitesor.com adresinden ulaşmanız mümkün.

Web sitesi bu uyarınıza rağmen içeriği çıkartmıyorsa talebinizi içerikteki bilginin doğru olmadığını beyan ederek sulh ceza mahkemesine konuyu taşımanız gerekiyor. Mahkeme kararını elektronik ortamda ya da noter yoluyla web sitesi yetkililerine göndermeniz yeterli. Şayet hala içerik çıkartılmıyorsa ilgili web sitesi yöneticileri ve yetkilileri hakkında hapis cezasına kadar uzanan bir süreç işletiliyor.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu